Concluzii post referendum
29 iulie, o zi care a demonstrat că populaţia României e divizată, că poporul nu mai este reprezentat în întregime. Şi Băsescu ar trebuie să îşi dea demisia, deoarece e clar că jumătate din popoulaţie nu îl vor ca preşedinte, dar şi guvernul USL în funte cu Ponta deoarece cealaltă jumătate a populaţiei nu îi doresc pe ei. Deci nu avem un partid, nu avem politicieni care să fie legitimi de a prezenta populaţia României.
Asta e concluzia pe care şi noi şi politicienii trebuie să o facem. Păcat, că pentru unii cetăţeni , concluzia e că jumătate de români sunt proşti, eu aş spune altfel, sunt dezamăgiţi. Nici un politician nu înţelege dezamăgirea poporului român, nici un politician nu înţelege că trebuie să guverneze ţara ,nu să se joace de-a politica în plină criză. Aş vrea ca USL-ul să scoată bani din buzunarul lor şi să plătească ei cheltuielile ce s-au făcut pentru realizarea referendumului.
Nu trebuie să fim puşi să alegem răul mai bun, căci ştim că USL şi PDL e aceeaşi mizerie. Nu mă reprezintă nici Băsescu, nici Antonescu, nici Ponta, nimeni din clasa politcă actuală nu e capabil să reprezinte un popor în întregimea sa.
După ce am citit declaraţiile celor de la PSD, şi a lui Băsescu am realizat că ei nu şi-au învăţat lecţia, că nu au fost în stare să înţeleagă poporul român.
Românii nu sunt marionete, românii nu sunt proşti, românii s-au săturat de jocurile din politică, românii s-au săturat să fie călcaţi în picioare de toate partidele ce îşi reprezintă doar propriile interese şi nu cele ale ţării. Românii au nevoie şi merită o elită, o elită care să pună mai presus de tot, interesul cetăţenilor şi a ţării.
Noi, românii merităm o clasă politică mai bună, noi merităm un trai mai bun, dar nu merităm ce avem în prezent o clasă politică coruptă şi crize sociale, economice şi morale.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dgandurifarasens.wordpress.com%26blog%3D17917609%26post%3D298%26subd%3Dgandurifarasens%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-30 16:07:50