Tabăra de vară de la Ungheni – un mesaj demn de a fi multiplicat
Faptul că Tabăra de formare profesională continuă a bibliotecarilor din raionul Ungheni a ajuns anul acesta la cea de-a patra ediție demonstrează că Biblioteca Publică Raională Ungheni a luat în serios responsabilitatea ce-i revine ca centru biblioteconomic teritorial.
În conformitate cu Regulamentul Sistemului de asistență metodologică și de specialitate, bibliotecile raionale (municipale) au mai multe responsabilități de interes pentru rețeaua teritorială de biblioteci publice, inclusiv organizarea dezvoltării profesionale continue. Acest angajament față de bibliotecarii din bibliotecile publice, la Ungheni, esre respectat cu strictețe iar dovada o face deschiderea acestora spre noutățile domeniului, interesul pentru tendințele actuale de dezvoltare a bibliotecii, etc. Ieri, 24 iulie, pe tot parcursul atelierului Utilizatorul – rațiunea de existență a bibliotecii am văzul în ochii celor peste 30 de bibliotecari prezenți un mare interes: pentru experiența altor biblioteci, pentru tendințele de dezvoltare la nivel internațional, pentru rolurile noi care vor trebui acceptate odată cu implementarea în activitate a noilor tehnologii, pentru Programul Novateca (Global Libraries în Moldova) de care leagă foarte multe speranțe, etc. Ieri nu s-a atins nimeni de numeroasele problemele cu care se confruntă bibliotecile și bibliotecarii (arhicunoscute de noi toți), ieri am discutat despre ce avem de făcut, pentru a reda bibliotecii publice locul pe care îl merită, pentru a convinge utilizatorii că biblioteca este locul potrivit unde pot apela după ajutor și despre cum trebuie să fie bibliotecarul pentru a-i putea ajuta. Ieri am văzut niște fețe de bibliotecari atinse de lumina optimismului și m-am gândit că poate fi un nou început. Agenda acestei întruniri profesionale, care va dura trei zile, este foarte încărcată, toate temele sunt de mare interes pentru bibliotecari și participanții pot acumula un bagaj de cunoștințe care să le alimenteze activitatea pe toată perioada până la următoarea întrunire.
Prin Tabăra de vară, personalul Bibliotecii Publice Raionale Ungheni, responsabil de acest acpect de activitate, în frunte cu doamna director Victoria Bernic, se pare că a găsit cheia potrivită spre o altă deschidere a comunicării profesionale. Mesajul transmis comunității profesionale prin această experiență trebuie bifat la „remember”. V.O.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dclubbib2.wordpress.com%26blog%3D31312244%26post%3D5914%26subd%3Dclubbib2%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-25 12:04:28