Vezi suma colosală pe care a cheltuit-o Comitetul Olimpic pentru echipamentul sportiv cu care vom defila la Londra
![](http://3.bp.blogspot.com/-F0fit_4rEps/UA2PKOU3QzI/AAAAAAAADaU/vYIognDl5Ps/s320/juravschi+tim.jpg)
Pentru comparație, în Kazahstan a izbucnit un adevărat scandal din cauză că Comitetul Olimpic cazah a plătit 161 de mii de tenghe (circa 850 de euro) pentru un complect de echipament. Potrivit presei din Kazahstan, prețul real este de 2 ori mai mic. Deci prețul real ar fi cam de 500 de euro. Și asta în Kazahstan, unde banii statului se fură ca-n codru. Noi însă plătim 1200 de euro. Din banii publici. Din banii adunați din impozitele mărite recent.
![](http://3.bp.blogspot.com/-gpsDSF7b1uE/UA2PUZD_RTI/AAAAAAAADac/Ifk6pBUwqaU/s400/CNO.jpg)
Potrivit reprezentanților CNO echipametul delegației moldovenești a fost comandat tocmai în Franța. În același timp, majoritatea țărilor apelează la designeri autohtoni. Italienii - la Giorgio Armani, de exemplu. Românii deja pentru a II-a Olimpiadă consecutiv comandă echipamentul la Casa de modă a celebrului canotor Ivan Patzaichin. De ce noi am ajuns tocmai în Franța? Deși în culise se vorbește despre faptul că echipamentul ar fi fost cusut la un atelier de la Botanica. Cred că deja sportul nostru are atâția bani că nu mai contează cât de mult plătim pentru un echipament.
P.S. Săptămâna aceasta, mai exact vineri, încep Jocurile Olimpice de la Londra. Moldova are 22 de sportivi calificați la Olimpiadă. Însă delegația oficială va fi de 3 ori mai mare. Toți pe banii noștri. Voi mai reveni la acest subiect. Până atunci, le urez mult succes sportivilor noștri!
Sursa
2012-07-23 20:52:00