CÎND ȚARA ARDE…(UN INTERVIU PRĂPĂD CU MARIAN LUPU,II)
—–Dle președinte, 300 000 000 de lei luați credit de Firma “Elat” , nerambursați pînă azi și tot noi suntem condamnați să aflăm că cei vinovați se mai află încă în libertate?
——Din păcate, da. Din păcate, sistemul moldovenesc de justiție e într-un hal fără de hal.
—– N-aș zice, văzînd cum sandulacii pldm-ului, cu susținerea ministerului pldm-ist al finanțelor se înțolesc cu 400 000(!) euro din bugetul statului, mai și cotrobăind, nu se știe de ce, zilnic pe la etajul 1 al Ministerului Justiției, în cabinetele din dreapta, ca la ei acasă…
——?????
——-N-aș zice, văzînd cum pun mîna lelițele în BRIDGE și DUTE-n FRI pe milioanele alocate din Fondul de rezervă al Guvernului, cică pentru plata unor avocați, cică…
——????
——-Și cu toate acestea mai credeți în R Moldova?
——-Eu văd R Moldova ca stat suveran pe vecie.
—– Chiar nu putem pune de-o Unire cumva?
—–Eu nu vi-s omul… Eu, sincer vorbind, nu văd nici o unire a R Moldova cu nimeni.
—–Ce a fost, totuși, la 7 aprilie 2009?
—–A fost o zi, în care organele de forță n-au demonstrat pregătire suficientă, securitatea—la fel, iar fără o intervenție din afară nu se întîmpla ceea ce s-a întîmplat.
——Și Voronin? Era la vînătoare atunci?
—–Nuuuuuuu, el era în biroul său, dar nu știa ce se-ntîmplă, de fapt. El nu mai era jucător, era perdant, era la pămînt.
Dar a doua zi și-a revenit și a zis:” Ăștia, Mariane, nu-s români! Ei n-au asemenea posibilități și iată această lovitură de stat mi-a fost făcută în mod special cadou pentru că în ziua aceea se împlineau exact 8 ani de guvernare comunistă”.
—–Credeți în caracterul spontan al tinerilor din 7 aprilie 2009?
—–Nu, exclus. 3 camioane cu pietre nu sînt o întîmplare. Baghirov să defileze la plajă cu actori, ziariști și politicieni locali—nu e o întîmplare. Și tot așa…
——-Se poate să fim și proeuropeni și proruși concomitent?
——-Eu cred că a fi proeuropean nu înseamnă deloc a nu fi și proestic.
——Al cui e, pînă la urmă, președintele Timofti?
—–Dl Timofti e o persoană integră, apartinică, dar primul care a pronunțat numele lui în cadrul discuțiilor din Consiliul Alianței a fost… Ghimpu. Filat zicea: „Bacalu” și doar: „Bacalu”, dar Ghimpu nu spunea decît: „Timofti”. Asta e.
—–E adevărat că primul ministru Filat e, actualmente, pe post de Voronin în R Moldova?
—– Dvs ați zis-o.
—–Care politizare rămîne a fi și cea mai gravă?
—–Politizarea procesului educațional și nu a organelor de drept.
——Și atunci cum rămîne cu implementarea principiilor și valorilor, nu doar a multiplelor reforme promise de la 2009 pînă în prezent?
——Știți, principiile și valorile democratice niciodată nu se implementează cu sabia.
——Și, totuși, ați rostit sau n-ați rostit din prezidiul Parlamentului acel cuvînt nelipsit de pe buzele tuturor, acea dulce și invincibilă înjurătură rusească?
——A fost…
——Despre ce considerați că merita să vă mai întreb și nu v-am întrebat?
——Despre ziua de mîine, dar despre aceasta vorbim cu certitudine data viitoare. Cînd am să vă recit și-o poezie de-a lui Vlad Plahotniuc.
În limba franceză, bineînțeles!
(SFÎRȘIT)
Sursa
2012-07-20 11:00:09