Se caută un director la Muzeul... USM !!!
Viaţa nu ne poate face perfecţi. Tot ce este perfect aparţine unui muzeu.(Erich Maria Remarque)*** În curând se face jumătate de an de la decesul profesorului Valeriu Cozma, directorul Muzeului Universităţii de Stat din Moldova. În această perioadă muzeul a rămas fără director, inclusiv interimar. Momentan, muzeul are doar un angajat, un cercetător ştiinţific. Şi asta nu datorită lipsei interesului specialiştilor, ci însuşi a rectorului. Explicaţia rezultă din faptul că acest muzeu este meritul fostului rector (Rusnac), iar actualul (Ciocanu) fiind de profesie matematician, nu prea dă mare importanţă istoriei, în special muzeului.Aşadar, după 2008, Muzeului USM i s-a dat o importanţă tot mai scăzută, ajungând de la 6 state (2008) la una singură (prezent).
Ultimele zvonuri care au perindat lumea universitară sunt – Soarta Muzeului USM va fi hotărâtă la toamnă! Aşteptăm...
P.S. Principalele acţiuni ale noului director ar trebui să fie...
Sursa
2012-07-14 13:37:00