Pe 22 iulie 2012 începe admiterea la studii în România
România oferă burse basarabenilor. Câte 5000 în fiecare an dacă este să ne luăm după declarațiile politice. În realitate numărul este mai mic: birocrație, preferințe diferite, aglomerație în orașele mari și locuri neocupate în orășelele mici. În anul 2012 comisia mixtă se va afla în Republica Moldova în perioada 22 iulie – 1 august și va sta câteva zile în fiecare din centrele de admitere din Chișinău, Cahul și Bălți.
Condițiile de studiu sunt mai bune decât în Chișinău: biblioteci, atmosferă universitară, profesori, mediu academic. De fapt Iași, București, Cluj sau Timișoara sunt trambuline pentru mulți tineri din Republica Moldova. N-are rost să vă dau exemplul cu cine conduce astăzi și cu cine va mai conduce încă mult timp Republica Moldova. Pe bune. Lumea se mișcă altfel dincolo de Prut iar perioada studenției îți oferă o oportunitate enormă de a arde multe etape. Trebuie să vrei și să muncești.
E prestigios să spui că ai diploma obținută la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași. Există un fel de mândrie care-ți mângâie orgoliul. Am mers pe aceleași străzi pe unde a fost Eminescu, Maiorescu sau Alexandru Ioan Cuza. Apropo teiul lui Eminescu încă mai este în Parcul Copou iar centrul Iașului și împrejurimile Palatului Culturii sunt o bijuterie.
Atât. Nu cred că are rost să țin cuiva morală și să vă motivez să faceți ceva cu viața voastră pentru că e alegerea fiecăruia. Voi mai scrie despre admitere în România așa că reveniți.
![IMG_0666](http://www.dancaranfil.com/wp-content/uploads/2012/07/IMG_0666-1024x768.jpg)
tineri care completează dosarele de admitere, arhiva personală
voluntar, arhiva personală
Sursa
2012-07-12 19:05:38