Aducerea Sf. Icoane la mănăstire de la Ţâpova
În această săptămână la mănăstire Adormirea Maicii Domnului din satul Ţâpova a fost adusă din Kiev icoana “Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana”. Potrivit Agenţiei de Ştiri Novosti-Moldova, sfântă icoană a fost întâmpinată la Ţâpova de către stareţul mănăstirii, arhimandritul Policarp, împreună cu un sobor de preoţi şi zeci de pelerini, atât din republică, cât şi de peste hotare. Icoana “Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana” a intrat în patrimoniul mănăstirii şi va fi expusă permanent în sfântul lăcaş, ceea ce va permite tuturor doritorilor să o cinstească şi să ceară ajutorul divin în faţa ei.
Această icoană a fost pictată de monahii de la mănăstirea “Sfânta Ana” din Sfântul Muntele Athos şi este grabnic ajutătoare cuplurilor sterpe pentru a naşte copii.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host%3Dmanastireatipova.wordpress.com%26blog%3D8555748%26post%3D441%26subd%3Dmanastireatipova%26ref%3D%26feed%3D1)
Sursa
2012-07-08 00:23:32