Țara Deștepților și a Pragmaticilor

O prietenă îmi reproșa astăzi că scriu prea mult despre Plahotniuc. Că ”tocmai aș da impresia că sunt obsedat de el”. Că, vezi Doamne, moldovenii ar ști deja ce criminal este Plahotniuc și fără ceea ce scriu eu, și că ar trebui să scriu despre altceva. Mai pe scurt, cum ar spune Constantin Cheianu, că moldovenii sunt deștepți și ei știu totul și fără a le spune cineva.

Da! Am recunoscut eu. Da, eu sunt obsedat de Plahotniuc. Da eu sunt obsedat de Filat. Sunt obsedat de măscăriciul ăsta ajuns Președinte, pe care-l cheamă Timofti. Sunt obsedat pentru că indivizi ca ăștia compromit orice șansă de a ieși în lume a acestei țari. Că din cauza guvernării acestor indivizi, de la 75% intenție de integrare europeană în 2007, am ajuns astăzi undeva la 50%. De ce s-a întamplat asta? Păi când vezi cum guvernează niște criminali care sunt declarați mari pro-europeni, mai și acoperindu-se cu numele de Alianță pentru Integrare Europeană, ce dracu să mai crezi tu în calitate de simplu cetățean, nu prea informat, dar care simte cum nu va mai avea mâine ce să pună în ghiozdanul copilului la școală și-i așteaptă de pe zi pe zi pe cei de la Union Fenosa să-l lase fără lumină, deoarece nu a plătit ultima factură?

Să revenim însă la deștepții și pragmaticii moldoveni, cei care știu totul în această țară, și cu toate că știu (mai degrabă au ei impresia că știu) preferă să stea așa deoparte, și să nu se implice în ceea ce cataloghează ei drept ”reglări de conturi”. De ce fac acești oameni așa? Pentru că e la modă frate! Cine se descurcă azi bine în țara asta? Nu cel care încă de pe băncile școlii își face relații bune cu profesorii? Nu cel care e primul care organizeaza colectarea celor 100 de euro pentru susținerea examenelor la BAC? Nu cel care se asigură să-și facă cumătri la Cancelaria de Stat, la Procuratura Generală, la Judecătoria Buiucani și prin alte locuri întrebate tare în Moldova lui 2012? Nu cel care indiferent ce lege nu ar încălca, găsește o mie de euro și câțiva cumătri în locurile menționate mai sus, pentru a acoperi orice problemă? Ăștia sunt ”oamenii de succes” din această țară? Iar mulți alții fac tot posibilul să ajungă și ei ”de succes”.

Și-apoi când văd un amărât romantic, căruia chiar îi pasă de ce se întâmplă în această țară și vrea și el să trăiască așa cum a văzut prin vest, adică în conformitate cu legea. Adică să respecte statul, iar la rândul său – să fie respectat de stat, ”păi ăsta e un prost”. ”Ăsta e un obsedat”. ”El nu-i deștept și pragmatic ca noi”. Așa gândesc parveniții sau cei cu vise de parvenire, din Moldova.

Nu vreau acuma să mă laud, s-o fac pe grozavul, dar printre cei care citesc acest blog se află și mulți prieteni, colegi sau foști colegi, care știu bine că dacă aș fi făcut și eu parte din rândul deștepților și pragmaticilor, eram și eu acum vreo bucată de consilier de ministru sau altă sculă importantă (în viziunea lor) care să lingă călcâiele șefilor, în speranța că peste nuștiu câți ani vor ajunge și ei în funcții înalte, cu mulți cumătri suspuși, adică ”oameni de succes”.

Pentru că asta e, în viziunea lor, să fii ”om de succes în Moldova”. Să fii un cățeluș ascultător, care să se gudure pe lângă șefuleți, să dea din coate pentru a-și crea relații, iar mai apoi, la rândul său să-ncalce și ei legea-n stânga și-n dreapta, pentru a parveni și a deveni ”oameni de succes”. 

Sorry băieți, dar dacă vă așteptați de la mine să fiu deștept și pragmatic, atunci n-ați găsit omul potrivit. Eu decât să fiu deștept și pragmatic în Moldova, mai bine fac valizele, scot pașaportul românesc și iau o destinație vestică, unde să trăiesc omenește, nu pragmaticește.

Iar pe final, mă întreb: oare ce se întâmpla dacă-n Moldova existau mai puțini deștepți și pragmatici și mai mulți obsedați? Să zicem că-n presa de la Chișinău existau mai mulți obsedați, că la Procuratură erau vreo câțiva, prin judecătorii se mai găseau și-acolo ceva obsedați. La fel în Poliție, în CCCEC, în guvern și alte structuri ale acestui stat, care sunt acuma pline de deștepți și pragmatici. Oare dacă erau acolo câțiva obsedați, obsedați de lege  și de adevăr, mai eram eu acuma etichetat drept obsedat? Nu, pentru că indivizi precum Plahotniuc demult erau la pușcărie.


Sursa
2012-07-04 20:23:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU
06:39:44Alluria Wine — bijuteria enoturistică a Armeniei —» Fine Wine