După vacanţă, totul pare fake

O sa ma plâng, înainte de a mă lăuda: după vacanţă, totul pare desprins dintr-un film de groază, scris de un scenarist mahmur.
Am aterizat în București seara. Aeroportul din Pisa a fost închis de două ori, din motive necunoscute, odată când ne îmbarcam, a doua oară când eram deja în avion. Neștiind ce se întâmplă, cu fantezia mea deja proverbială, am creat o groază de scenarii, care ar fi bune de luat în seamă dacă m-aș apuca de scris pentru americani.
După ce am intrat în casă, am făcut ce fac de obicei. Da – eu vorbesc cu casa mea. Cu florile, pe care le-am lăsat în cădiţele lor cu apă, cu vitrina cu cărţi, cu pozele, cu tablourile, cu suvenirurile, cu magneţii de pe frigider, cu bucătăria…
Am scos cadoul pentru casă și l-am așezat frumos lângă cuţitele pentru fromajuri. Din fermecătoarea Italie, m-am întors cu una bialetti rossa, pentru a simţi aroma vacanţei toscaneze de fiecare dată când îmi beau cafeaua, de drag sau de nevoie.
Am făcut o baie relaxantă, fierbinte, cu aromă de lămâie verde (un mic dezavantaj în călătoriile mele – nu-mi pot lua cada la bagajul de calătorie, ca sa fie totul perfect) și m-am băgat în pat, încercând să-mi dau seama unde eram cu 24 de ore în urmă. Așa am adormit, zâmbind fericită, cu imaginea celor 5 orașe-perle, Cinque Terre, de pe coasta de nord-vest a Italiei: Monterroso, Vernazza, Corniglia, Manarola si Riomaggiore. Și frumuseţea de Portofino … Și cina tradiţională cu pește și fructe de mare în aer liber, pe malul apei, cu vin alb și desertul care te face să vorbești în italiană, de atâta plăcere…
Când a sunat alarma dimineaţa, eram sigură că e următoarea zi de vacanţă și trebuie să cobor la micul dejun, să-mi beau cafeaua italienească, să îndes prosciutto, mozzarela și rucola într-o ciabatta proaspătă, având și în această nouă zi, un nou itinerar spre următoarea destinaţie a Toscanei. Dar nu, eram în București, afară ploua și era întuneric și nimic nu mirosea a nou, a vacanţă și a proaspăt. Derutată, mi-am făcut cafea în bialetta mea roșie și am plecat spre serviciu. În metrou, m-am întâlnit cu cei mai triști oameni, care nu știu de ce nu simţeau că afară e luna mai, teii sunt înfloriţi și e frumos chiar dacă plouă, iar gustul vieţii ni-l potrivim noi.
La serviciu, am nimerit în cea mai agitată zi posibilă și din toate părţile, lumea mă asalta cu lucruri foarte urgente de făcut și întrebări scurte și amabile despre câte orașe am vizitat în ultimele 7 zile. Și în următoarea zi, la fel. Și în următoarea …
Iar prietenii mei nu au luat vacanţă odată cu mine. În tot acest timp, ei au trimis mailuri, ei au cerut păreri, ei au povestit lucruri… Știţi ce înseamnă o săptămână fără internet? Ai o groază de timp liber pentru foarte multe experienţe noi, ai ochi odihniţi pentru toată  frumuseţea lumii, fruntea se descreţește, nu ai povara lui send/receieve, al lui delete, al lui compose, al lui like, al lui unfriend… Habar nu ai cine și cât de prost a cântat la Eurovision și nu te intoxică nimeni cu „O să murim”. Dar din a opta zi – e dezastru!
Cel mai tare m-a speriat momentul în care a trebuit să manânc. Peste tot, mâncarea mirosea a expirat. Și știţi ceva? Uleiul meu de măsline nu e, de fapt, ulei de măsline. Somonul, deși era în „termen”, a fost cel mai dubios lucru pe care a trebuit să-l mănânc. Pâinea avea gust de plastic. Ricotta? Măsline? Anghinare? Pecorino?
Ce mă fac eu acum? Voi mai avea parte de gust tradiţional, autentic, sănătos?  O să mai văd oameni senini, respectuoși și fericiţi? O să învăţăm să ne respectăm și să ne iubim? Noi pe noi, noi pe alţii, pământul, apa, aerul, locul și secolul în care ne-am născut? O să ne mai amintim să zâmbim unii altora, pur și simplu, pentru că ne-am născut și avem șansa de a vedea, trăi și simţi?
E foarte frumos în vacanţă. La vita e bella și viaţa arată ca un lan de grâu de mai cu maci roșii prin el. Viaţa arată ca un turn de fortăreaţă care se înalţă spre cerul albastru cu nori pufoși pe el. Viaţa are un gust nou, autentic, proaspăt. Mare păcat că la întoarcere, totul pare fake …

blogul Zinei: zinazen.revistatango.ro

 

Get Shareaholic

Sursa
2012-06-29 10:03:50



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

10:46:57Moldova, pe turnul emblematic al Vienei —» Fine Wine
17:03:37PLUS LA PRECEDENTELE 11 —» Leo Butnaru
12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru