Cititorilor blog-ului meu

Salut, prieteni!

Ma bucur sa revin pe blog si sa vad ca va intereseaza ce vreau sa fac in viitor ca primar al Chisinaului. Va multumesc pentru interesul pe care il aratati si va rog, daca se poate, sa lasam deoparte disputele cu caracter personal, care nu au legatura cu ceea ce se intimpla in campanie. Va rog, de asemenea, sa continuati sa-mi scrieti si sa spuneti ce va nemultumeste in Chisinau, care sint nelamuririle voastre in ceea ce ma priveste si in ce fel credeti ca ar trebui sa actionez in continuare.

Voi raspunde in continuare celor care au ridicat probleme concrete, pentru a nu lasa loc semnelor de intrebare in privinta planurilor mele de viitor si a prioritatilor pe care le voi avea ca primar al Capitalei.

Draga Artur,
Imi pare bine ca si tu vezi schimbarea totala in Primaria Chisinau ca pe singura alternativa reala pentru imbunatatirea traiului in orasul nostru. Poate e ultima sansa sa mai schimbam acum ce se poate schimba, inainte de a fi prea tirziu si a rata complet sansa de a face din Chisinau orasul pe care-l visam pentru copiii nostri. Ma intrebi cu ce sint eu mai potrivit pentru functia de primar decit ceilalti candidati si o sa-ti spun: sint un om care am pus pe picioare afaceri profitabile si corecte, ma reprezinta o cariera politica respectabila de peste 10 ani si am o familie minunata, care ma face fericit in fiecare zi. Cu alte cuvinte, am reusit in toate domeniile in care mi-am propus in viata. Voi reusi, de asemenea, si ca primar. Asa cum am demonstrat ca pot administra bine afaceri rentabile, pot administra bine si bugetul primariei. Asa cum am avut glas sa atac de la tribuna Parlamentului ilegalitatile guvernantilor, asa voi avea curajul sa lupt de la Primarie pentru problemele chisinauenilor. Pe mine ma reprezinta cartea mea de vizita si mai ales dorinta de a asigura copiilor nostri un viitor frumos si sigur in orasul acesta.

Stimate Ion Teodoroschi,
Problema ta, ca primaria a ajuns un adevarat "stat in stat", este si problema mea. La intilnirile pe care le am in cartiere cu oamenii, multi imi spun ca trimit sesizari si reclamatii la primarie si nu le raspunde nimeni niciodata. Ca merg la Primarie sa-si rezolve necazurile si acolo nimeni nu le deschide usa si nu-i intreaba de sanatate. Solutia e simpla: primarul trebuie sa aiba o mina forte si sa schimbe in scurt timp mentalitatea functionarilor din subordinea sa. Iar cei care nu-si vor schimba atitudinea, vor fi ei insisi schimbati din functii si inlocuiti cu oameni dornici sa munceasca in folosul cetatenilor! Pe de alta parte, sint adeptul declarat al descentralizarii, in sensul intoarcerii deciziei catre locuitorii capitalei. De aceea, doresc sa infiintam comitete de sprijin ale cetatenilor in fiecare cartier, cu care sa ne consultam regulat, macar odata pe luna, in ceea ce priveste investitiile pe care le gindim si solutiile imediate aparute in comunitate. In scurt, eu nu mai vreau ca deciziile privitoare la soarta orasului sa nu mai fie luate de o mina de oameni adunati in biroul primarului, dupa propriile interese, ci in urma consultarilor cu chisinauenii, cei pe care aceste decizii ii privesc in primul rind.

Stimate P_anatol,
Daca zilele acestea ai umblat putin prin oras, profitind de zilele frumoase de afara, ai avut posibilitatea sa vezi ca singurele panouri de afisaj electoral minjite cu vopsea, stricate si jupite sint cele cu imaginea mea. Stii si tu prea bine, cum stie toata lumea, ca asta e tactica partidului de guvernamint, care s-a speriat vazind dintr-o data ca are un contracandidat serios pentru marioneta lor cu manusa rosie...
Crezi ca daca eu aveam cel mai mic gind sa ma incurc cu ne-oamenii astia dupa alegeri, mi-ar fi facut atitea necazuri, cu complicitatea politiei si a celorlalte organe de stat subordonate puterii? Nu cred. Si uita-te cu atentie pe strada: vezi ca toate afisele mele sint improscate cu vopsea de tinerii comsomolisti, pe cind celorlalte nu li se intimpla absolut nimic? Adevarul ca sint singurul de care comunistilor le e cu adevarat frica. Ei ma haituiesc pe mine peste tot si se chinuie sa-l tot promoveze pe candidatul PL, stiti voi care, cel care are 29 de ani si inca locuieste cu parintii...:) Trebuie sa intelegi si tu prietenii tai: daca juniorul liberal va ajunge in turul doi cu omul comunistilor, acestia din urma vor fi siguri ca au cistigat partida. Eu, insa, nu ma voi da la o parte. Daca voi fi votat, chiar de pe 4 iunie o sa aveti ocazia sa vedeti cum fug comunistii din Primarie! Cam tot asa cum fuge acum candidatul lor de dezbaterile electorale televizate...

Inca o data va multumesc tuturor celor care scrieti pe blog, fie de bine, fie de rau, astept sugestiile voastre, chiar sa ma criticati atunci cind nu fac ceva bine si va promit ca va voi raspunde in continuare.

La buna re-vedere!
Vlad Filat

Sursa
2007-05-15 22:58:34



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU
06:39:44Alluria Wine — bijuteria enoturistică a Armeniei —» Fine Wine