Nu vreau să mă www.cac.md!

Pe 12 aprilie a fost lansat cu tam-tam în regim de testare Centrul unic de eliberare a vizelor pentru UE de la Chisinau. Evenimentul este eclipsat de lingura de dohot pe care a conţinut-o lansarea: pagina oficială a centrului este www.cac.md.

Pe urme proaspete e greu sa comentezi un asemenea pas important făcut de reprezentanţii celor patru ţări care coordonează centrul – Slovenia, Ungaria, Letonia şi Austria. Fără îndoială că alegerea adresei s-a făcut după multe studii, analize lingvistice şi testări pe focus-grupuri. A câştigat varianta cu cele mai multe asocieri cu procesul de obţinere a unei vize. Se reţine uşor şi e adaptată culturii aborigene. Şi, mai ales, reprezintă un mesaj clar, pe înţelesul tuturor, care exprimă fidel atitudinea UE faţă de Moldova.

Acum, specialiştii PR ai centrului îşi rup capul la o campanie de promovare a paginii. Le propun gratuit următoarea idee: dintr-un fund roz de european, cu centrul înconjurat de 12 steluţe galbene iese textul: www.cac.md!. Personajul principal se întoarce şi spune: “Eu deja mă www.cac.md ! Tu ce aştepţi?” Asta ar fi cea mai memorabilă campanie publicitară din istoria Moldovei.

Aşteptăm şi balonaşe albastre cu text galben – “Unica cale ajungem UE – este www.cac.md ! Campanie promovată de SULA (Slovenia, Ungaria, Letonia şi Austria). ” Balonaşele, desigur că vor fi din alea lungueţe de care ne era ruşine să purtăm în copilărie. Şi umplute cu gaz metan pentru redarea mirosului şi crearea atmosferei de primire a unei vize Schengen.

Dat fiind că proiectele similare se bucură de o popularitate nebună, cred că www.cac.md va deveni în curând cel mai vizitat website. La urma urmei, caţi din noi, în plin proces de internet surfing n-ar prefera să dea un singur click în locul mersului la veceu?

aici imagini nu pun :)

 

 



Sursa
2011-07-08 13:39:40



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU
06:39:44Alluria Wine — bijuteria enoturistică a Armeniei —» Fine Wine
06:10:54🎼 Legenda muzicii latino, Ricky Martin, a ajuns în Republica Moldova 🥁 —» Sandu GRECU
13:46:14Familia Davidescu ia aproape jumate din Grand Gold la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
11:28:27Șoc în sport. 10% de ciocolate, cum se fură la Minister. Vieru prins dopat intenționat. Sportivii interlopi 💥💥💥 —» Sandu GRECU
05:39:52Feteasca Generation: primul turneu în locații emblematice din Londra —» Fine Wine
05:09:48TREI NUVELETE —» Leo Butnaru
15:39:08Tineri de 30-35 ani , excluși din stagiile publice —» Curaj.TV | Media alternativă
12:03:15Moldova obține cea mai înaltă distincție cu un vin alb la Concours Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
08:45:47Top 5 vinuri albe de 100 mdl —» Fine Wine
08:19:04Mileștii Mici intră în segmentul premium cu Le Connaisseur Cuvée 2021 —» Fine Wine
06:19:55UN PORTRET DE EXCEPȚIE AL RĂULUI! —» Leo Butnaru
03:03:08foarte simpatic —» turn up the silence
15:26:04Protest la Primăria Chișinău după demolarea Apartamentului deschis —» Curaj.TV | Media alternativă
09:48:55Purcari lansează colecția nouă de vinuri Parcela —» Fine Wine
05:01:11DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
14:28:08Clubul nostaligicilor după #urss —» Curaj.TV | Media alternativă
04:57:01DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
18:01:18Au demolat Apartamentul Deschis #Chișinău! —» Curaj.TV | Media alternativă
03:33:33LA BAC —» Leo Butnaru