Dacă vacile ar putea să zboare

… multe dintre probleme omenirii s-ar rezolva destul de simplu. Să luăm de exemplu încălzirea globală. Oamenii n-ar mai călători cu mașina, avionul și alte mijloace de transport consumatoare de combustibili fosili, deci poluanți.

Să zicem că vrei să mergi de la Baia Mare la Chișinău. Ai legat talanga la gîtul animalului, ai luat cu tine o torbă de iarbă (provizii pe drum), ai încălecat pe o șa și ai spus povestea așa. În loc de 16 ore cît ți-ar lua în mod normal călătoria cu autocarul, cu văcuța faci aceeași distanță în cîteva ore.

În cazul în care ai o urgență, poți apela la soluția supersonică numită ardei iute. Se procedează în felul următor: urci pe vacă, te fixezi bine, rupi capul ardeiului și cu strigătul ”e-he-heeeei!” îl îndeși bovinei în locul pe unde iese băliguța aia pe care o folosesc moldovenii la făcut tizic. În maxim 10 secunde atingi viteza supermusonică și de acolo cum a da Dumnezeu.

În loc de scuter, copii ar călători pe viței sau jurinci tinerele cu motor mic. Iubitorii de viteză ar putea alege varianta sport – buhaiul, boul sau taurul, în timp ce majoritatea oamenilor ar apela la modelul economic – dibolul.

Cei care apreciază rumegătoarele străine vor putea alege între o taurină de viteză marca Simmental, Pinzgau sau Holstein, sau clasa economică reprezentată de vaca Rosie Daneză, Rosie de stepă sau Rosie brună. Cei care vor dori să susțină producătorul autohton vor aprecia cu siguranță Bălțata românească, Roșia dobrogeană, Sura de stepă și Bruna de Maramureș.

Desigur că ar exista și destule inconveniente. Acoperișurile caselor ar fi pline de băliguță, parcările ar trebui transformate în grajduri care nu excelează la capitolul miros. Dar, ce să-i faci?! Nu le poți avea pe toate, avantajele însă ar fi pe măsură.

Cît ai zice… vacă, am rezolva problema încălzirii globale, a efectului de seră și a găurilor din stratul de ozon. Americănoșii, orezarii și rusnacii n-ar mai ataca alte țări pentru a-și însuși resursele de petrol pentru că nu ar mai avea la ce să le folosească. Deci astfel asigurăm și pacea mondială.

Toate acestea ar fi posibile dacă vacile ar avea aripi și ar putea să zboare.


Sursa
2011-07-05 13:48:47



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

08:32:32Vinăria din Vale: rebranding la Motive; Feteasca Regală intră în scenă —» Fine Wine
04:56:02UN INTERVIU —» Leo Butnaru
09:28:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
08:35:53Interviu RomStoria: Primul student rom la Sydney —» Curaj.TV | Media alternativă
13:51:31APROAPE DE PEDAGOGIE —» Leo Butnaru
10:18:33Crisecco apare în variantă nouă —» Fine Wine
10:03:46Lansarea cărții ilustrate ”Legenda Bradului” de autoarea Cristina Rusu Trandafir —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
12:18:14Vasile Costiuc, acid ca niciodată! Atletismul și dubinca. Curățenie olimpică. Lupta cu Viorel 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
10:02:22Probabil, cea mai bună Floricica din Moldova —» Fine Wine
12:18:07Fautor lansează primul său spumant – Bliss —» Fine Wine
10:15:38Călărași Divin intră pe piața vinurilor  —» Fine Wine
13:26:00Anul – 2026 – anul evaluării bibliotecilor publice —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:13:03O EDIȚIE ROMÂNO ITALIANĂ —» Leo Butnaru
19:49:00Dragostea în faptă —» adevaruri biblice
05:10:06YES-EU —» Leo Butnaru
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
19:52:58Chișinăul în straie europene: Tradiție, diplomație și ritmuri rock de 9 Mai —» Curaj.TV | Media alternativă
04:14:50LACONIC —» Leo Butnaru
04:45:54COSMOGRAME —» Leo Butnaru
03:11:06oh —» turn up the silence
09:03:59„La izvoarele înțelepciunii” – etapa raională —» BPR Ungheni's Blog
06:35:46Moldova, în premieră la Bienala de arte din Veneția —» Fine Wine
05:54:02DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
12:34:13Clubul Premier Football. Terenuri în chirie și condiții moderne pentru copii. Europa acasă 💥👏💪 —» Sandu GRECU
16:01:00Patru asociații din Republica Moldova și România lansează platforma civică „Parteneriat pentru Europa” 📣 —» Sandu GRECU