Butoiul cu pulbere



Desi au luat mai putine primarii decat Alianta pentru Integrare Europeana, comunistii moldoveni detin controlul in cele mai mari orase din Republica Moldova.

De exemplu, la Cahul candidatul comunistilor, Petru Burlacu, a castigat fotoliul de primar cu 68,74% din voturi, in timp ce contracandidatul sau liberal-democrat, Ion Butmalai, a strans doar 31,26% din sufragii.

Si orasul Drochia a revenit comunistilor. Aici candidatul PCRM, Igor Grozavu, a castigat cu 57,66% in fata liberal-democratului Iurie Melinte - 42,34% din voturi. Tot comunistii au castigat si sefia primariei din Leova, unde candidatul PCRM, Eugeniu Buraga a obtinut 52,93 la suta din sufragii. Comunistul a concurat cu PLDM-istul, Gheorghe Focsa, care s-a ales cu 47,07% din voturile alegatorilor.

Si orasele Cantemir, Criuleni, Glodeni, Soroca s-au inrosit. In total, in cel de-al doilea tur de scrutin candidatii PCRM din 87 de localitati au stins in brate cupa victoriei.

Partidul Liberal Democrat din Moldova insa a avut parte doar de sustinerea alegatorilor din sate. Astfel, 163 de primari din parte PLDM au ajuns in cel de-al doilea tur de scrutin la carma satelor Moldovei.

Partidul Democrat a obtinut victoria in 133 de localitati din tara. Democratii se pot lauda si cu cateva orase pe care le-au ocupat.

De exemplu, in Edinet candidatul PD a acumulat 53,23% din voturi, devansandu-l pe cel al PCRM care a acumulat 46,77 la suta din voturi. Si in orasele Briceni, Calarasi, Hancesti democratii au castigat fotoliile.

Cele mai modeste rezultate pe tara le-a obtinut Partidul Liberal, care a castigat in total 70 de primarii. In schimb, liberalii se pot bucura de victorie in capitala, unde vicepresedintele PL, Dorin Chirtoaca, a castigat primaria din turul II. Pentru el au votat 50,66% din alegatorii municipiului.

Victoria la limita a liberalului Dorin Chirtoaca in municipiul Chisinau demonstreaza ca fortele opozitie sint relativ egale cu cele ale aliantei de guvernare, Igor Dodon cistigind trei din cele cinci mari cartiere ale metropolei moldave.

Salvarea liberalului si a intregii aliante de guvernare se datoreaza unei scamatorii electorale ce poarta semnatura celui mai longeviv primar de Chisinau - Serafim Urechean. El este cel care a facut posibil ca localitatile din jurul municipiului Chisinau, populate preponderent de moldoveni, să decidă soarta întregului oraș. Stratagema elecgtorala l-a salvat de mai multe ori pe Urechean in fostele sale competitii electorale. Din datele comparative publicate de portalul informational Unimedia observam că doar in trei localitati din cele 18, comunistii moldoveni au reusit sa se mobilizeze – este vorba de Cricova, Vadul lui Voda si Vatra. In 14 localitati suburban, liberalul Dorin Chirtoaca a reusit sa obtina procentaje de peste 60 la suta in favoarea sa.

Concluziile sint simple. Localitatile subrbane sint cele care au un cuvint hotaritor in cursa electorala pentru municipiul Chisinau. Comunistii moldoveni nu au ignorat localitatile suburban insa campania lor nu s-a desfasurat ca la carte. Scorul obtinut de Dodon in oras este unul care demonstreaza ca orasul ramine a fi principal linie de confruntare intre cele doua culturi majoritare existente in Republica Moldova. Si la final incheiem afirmind ca Dorin Chirtoaca conduce orasul insa cea mai mica scinteie poate arunca in aer acest butoi cu pulbere.


Sursa
2011-06-20 17:24:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

03:33:33LA BAC —» Leo Butnaru
14:23:55Mondialul de fotbal la We Sport și Jurnal TV —» Sandu GRECU
09:35:00📜 COMUNICAT OFICIAL ⚽️ CS Atletic Strășeni —» Sandu GRECU
05:33:19DIN YES-EURI —» Leo Butnaru
20:42:41Unde suntem, încotro mergem —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
17:14:03Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova 💥 —» Sandu GRECU
11:26:32Potîrniche, acid cu colegii: birocrație. Stop pe Stadion. Rușinea CNOS. Sfaturi de la Dobrik —» Sandu GRECU
10:31:49Terapie în grup sau să nu ne mai mințim… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:04:13Epicrama a fost inaugurată oficial —» Fine Wine
07:02:26Drumul Republicii Moldova în UE —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
05:24:25DIN ESEURI —» Leo Butnaru
16:09:58Produsele moldovenești pot ajunge în fața cumpărătorilor internaționali la SIAL Paris 2026 ❣️ —» Sandu GRECU
16:01:52Tinerii din Moldova transformă apicultura într-o oportunitate de dezvoltare și investiție în viitor 🐝 —» Sandu GRECU
14:00:30Deputatul Lilian Carp cere transparență la Strășeni: Stadionul construit din bani publici trebuie să aparțină cetățenilor, nu grupurilor de interese 🔥 —» Sandu GRECU
07:56:28CELEBRITĂȚI PRIN VREMURI... —» Leo Butnaru
14:53:05Republica Moldova, destinație strategică pentru afaceri - Agenția de Investiții lansează Ghidul Investitorului 2026 📜 —» Sandu GRECU
12:12:31POEZII PENTRU COPII —» Leo Butnaru
09:12:46DE ZIUA COPIILOR —» Leo Butnaru
15:11:33Teatrul Verde și-a redeschis pe 29 mai stagiunea de vară printr-un spectacol grandios la Chișinău —» Curaj.TV | Media alternativă
05:55:34INTERSECȚII —» Leo Butnaru
23:39:40Skream & Benga reunited —» turn up the silence
09:06:42Rusia atacă România cu milioane de droni! —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:15:22LAPTE CU LITERE —» Leo Butnaru
16:50:14La întâlnire cu opera lui Constantin Brâncuși —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
15:03:28„Fii AgriCOOLtor!”: Cum transformă tinerii tradiția vinului moldovenesc într-o carieră de succes 🍷🍷 —» Sandu GRECU