Rusia nu se simte bine nici de ziua ei, dacă vecinilor nu le este rău

Că Rusia are o atitudine imperialistă faţă de vecini – o ştiu toţi.

Că Rusia face pe dracu’ în patru să-şi refacă spaţiul geopolitic de pe timpul fostei uniuni – o ştiu toţi.

Că Rusia foloseşte toate metodele accesibile: politice, economice, de amestec în viaţa vecinilor şi de destabilizare – o şiu toţi.

Că Rusia controlează viaţa vecinilor prin structuri socio-politice cu nominaţie democratică (societate civilă, partide politice) şi structuri economice – n-o ştiu toţi.

Că Rusia nu gafează în relaţiile cu vecinii, dar îi încearcă de minte şi îi struneşte după nevoi – n-o ştiu toţi.

Că Rusia nu se simte bine nici de ziua ei, dacă vecinilor nu le este rău – n-o ştiu toţi.

Că Rusia se va simţi bine numai dacă vecinii vor capitula fără rezerve – n-o ştiu toţi.

Că limbajul diplomatic rusesc care masca suficient intenţiile imperialiste nu mai este suficient – de-acum vom şti-o toţi.

Aşa deci, ieri seară Kuzmin nu a gafat, ieri seară Kuzmin a fost sincer şi a spus „adevărul” rusesc în problema transnistreană. Iar, prin aceasta şi tot adevărul despre noi.

A spus-o din criză de timp. Ce îl grăbea? – 19 sau 21 iunie? Alegerile Primarului General al Chişinăului de duminica viitoare? Sau, Summit-ul 5+2? Cred că ambele – ca să ne bage minţile-n cap, să nu uităm unde ne găsim; ca să mobilizeze echipele pro-ruse pentru alegerile de duminică – 19 iunie; ca să preîntîmpine componentele formatului 5+2 cum să se compoarte pe data de 21 iunie; ca să revigoreze structurile ruseşti din acest teritoriu, care pe data de 5 iunie, n-au fost la nivelul aşteptărilor (ne apravdali daverie); ca să dezonoreze clasa politică de la Chişinău şi să-i testeze componentele în ce măsură pot fi influenţabile.

Deci, Kuzmin nu a gafat. Kuzmin a fost sincer pînă la nebunie.

Dar, adevăr este, că Kuzmin nu ne cunoşte adevărul nostru, că Kuzmin nu a învăţat bine lecţia despre noi.

Că nu i se răspunde cu brutalitatea care-o practică ruşii, se datorează faptului că am fost şi rămînem un popor civilizat, indiferent de nevoile şi sărăcia pe care le trăim şi-s provocate tot de ei.

Kuzmin se informează din SRL-urile care-l dezinformează şi nu-i spun adevărul gol-goluţ:

-          Că moldovenii cunosc foarte bine anul 1812;

-          Că moldovenii cunosc foarte bine anul 1918;

-          Că moldovenii cunosc foarte bine anul 1940;

-          Că moldovenii cunosc foarte bine, pe viu, nu din cărţi, gulagurile, siberiile, colhozurile, deznaţionalizările, depopulările anilor 1944-1990;

-          Că moldovenii cunosc foarte bine anul 1992 cu tinerii crucificaţi şi cu fetele violate la Nistru;

-          Că moldovenii cunosc foarte bine crizele economice şi energetice provocate de ruşi în ultimii 20 de ani.

Kuzmin nu cunoaşte că moldovenii cunosc foarte bine Rusia.

Şi totuşi, Kuzmin nu vrea să cunoască că moldovenii, cu toate nedreptăţile care li s-au făcut, au fost şi rămîn oameni.

Kuzmin, îţi mulţumim pentru sinceritatea de ieri, dar sinceritatea ta doare, doare pînă la suflet.

Dar, mai bine această sinceritate, decît făţărnicia cărei îi ziceţi diplomaţie.

Acum pentru autoliniştire, Domnule Ambasador,

Pe data de 19 iunie, Dorin Chirtoacă va fi ales Primar General al Chişinăului şi Chişinăul va respira şi gîndi europeneşte.

Am înţeles cu toţii că nu vrei să ne fii prieten, dar, tare-am vrut ca în aşa calitate să prezentaţi un popor mare cum este poporul rus.

Şi ce este, poate cel mai important pentru dvs, este că corpul diplomatic, prin retragerea de la această recepţie, v-a înţeles corect.

P.S: Vă atrag atenţia, Domnule Ambasador la îndemnul bloggerului Andrei Fornea: Kuzmin go home! care se rostogoleşte peste Moldova ca un ecou.

Radu Vodă



Sursa
2011-06-11 18:37:49



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru
11:05:05Benzi desenate —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
06:59:17🏆 Școala Sportivă „Dumitru Atanasov” Sîngerei organizează prima ediție a Turneului Internațional de Handbal „Memorialul Simion Prașcă” —» Sandu GRECU
06:39:44Alluria Wine — bijuteria enoturistică a Armeniei —» Fine Wine
06:10:54🎼 Legenda muzicii latino, Ricky Martin, a ajuns în Republica Moldova 🥁 —» Sandu GRECU
13:46:14Familia Davidescu ia aproape jumate din Grand Gold la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
11:28:27Șoc în sport. 10% de ciocolate, cum se fură la Minister. Vieru prins dopat intenționat. Sportivii interlopi 💥💥💥 —» Sandu GRECU