Suedezii ne-au arătat unde ne este locul

Moldova - Suedia 1-4 Nu vreau să repet celebra replică din filmul Джентльмены удачи, atunci când Evghenii Leonov, ajuns la pușcărie, a ocupat patul unui bandiugan. Probabil toți își amintesc de locul pe care i l-a arătat... Am jucat cu Suedia fără portar! Iar pentru asta scandinavii ne-au arătat și ei unde ne este locul.Cu Namașco și cu Racu, ne-au umplut suedezii sacul.   Naționala Ligii a II-a și-a dat cu stângu-n dreptul. O echipă depășită de realitate. N-am mai văzut un meci atât de prost în era Balint. Și aici nu vreau să-l critic pe selecționer. Pentru că n-a avut cu cine! Asta e valoarea jucătorilor. Te doare capul!Ce caută Namașco la națională? O întrebare logică atâta timp cât acest Namașco ne tot îngroapă de la o vreme încoace, iar antrenorii naționalei tot insistă și insistă cu el, de parcă ar fi singurul portar care există în Moldova. La echipa lui de club nu joacă. Oare Dan Petrescu e orb? Încă din primele minute Bufon ne-a dat emoții la o centrare, când a reținut în doi timpi un balon simplu. Doar norocul ne-a salvat atunci. Primul gol a picat ca un trăsnet în timp ce naționala noastră începuse presiunea la poarta suedezilor. Namașco n-a putut respinge o minge șutată de la 35 de metri, pe centrul porții!!! Întreb încă o dată: ce caută ăsta la naționala???Mai departe. Namașco ținea prima bara să nu cadă la golurile 2 și 3. Mi s-a creat această impresie fără să văd reluările. Bravo! Poarta n-a picat după ce balonul a intrat în plasă. Senzațional portar! A îngropat Sherifful și ne-a lăsat fără visul de a vedea o echipă moldovenească în primăvara europeană. Acum îngroapă naționala, deja de câteva meciuri. Cât să mai avem răbdare, domnule Bogdan?Pentru ce merite Ivanov a fost căpitan azi? Poate sunt paranoic, dar de când au revenit ”vedetele” din Rusia, naționala joacă mai prost. Mult mai prost! Păi amintiți-vă de meciurile cu Finlanda sau cu Olanda. Am avut o echipă fără vedete, dar compactă, care stătea așezată bine în teren, cu un joc tactic respectat cu strictețe. Ce a mai rămas din acea echipă? Doar fițe și ”vedete” depășite. Racu. Dacă era paradă de modă la Monaco înțelegeam. Acum nu mă iau de coafura jucătorului. Dar chiar n-are nimic comun cu naționala. Mai ales cu poziția de fundaș dreapta. Nicio centrare tot meciul. A stat mereu în propria jumătate, iar la câteva faze din repriza secundă a fost depășit în careu ca un începător. Era pierdut în spațiu. Aveam impresia că nu realizează unde se află! Ce să caute acesta la națională?În general, toți cei 4 fundași au jucat lamentabil. N-au susținut deloc atacurile echipei și nici cu faza defensivă - meseria lor directă - nu s-au descurcat. Armaș și Golovatenco au fost visători, iar Bolohan parcă nu știa ce să facă cu mingea.   Un singur fotbalist am văzut aseară pe teren - Suvorov. Un super-jucător, care s-a zbătut singur. Un fotbalist printre mercenari.N-am avut un fotbalist în careu! Atacanții jucau numai la stegulețul de la corner. Mai ziceți ceva de Frunză? Așa atacant nu mai avem, care să țină de minge, să stea cu 3 fundași adverși în spate, să creeze presiune în careul advers. Vom plânge încă după Frunză! Partea cea mai proastă este că NU avem de unde lua jucători de o valoare superioară celor care au jucat astăzi. Poate cu cele 2 excepții, Namașco și Racu, băieți buni pe care îi respect. Însă meciul de azi a arătat că NU sunt de națională.  Ce aș menționa pozitiv. Am avut aseară cel mai frumos public din toate timpurile! Măcar la un capitol progresăm. Mulți oameni din conducerea țării, dar și câțiva ambasadori străini au fost prezenți la stadion, dar în premieră, de la stația de amplificare nu s-a spus de prezența lor. Și bine s-a făcut. P.S. Acest material a fost scris cu inima. Inima unui suporter care a trăit acest meci lângă naționala țării în care s-a născut.


Sursa
2011-06-04 01:59:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
12:50:40🌞 Ce urmează după aderarea la UE? Asociația „Smart City” lansează o campanie națională bazată pe experiența de succes a României —» Sandu GRECU
12:37:37TEMELE DE BAZĂ —» Leo Butnaru