Helloween păcătăliu

Mai întâi a fost… ei bine așa începe Octav atunci când cu greu își aduce aminte ceva. Dar pentru noi, ceilalți, mai întâi a fost campania „Dăruiește o poveste”. Bună inițiativă. I-am întrebat pe gemeni dacă au auzit despre faptul că există copilași care tare vor să citească, însă, din păcate nu au nici o carte.

Au dat din cap că știu.

- Da de unde știți, m-am mirat io.

- Ne-au spus la grădiniță.

Ca să vezi, zic lucruri bune la grădi asta a voastră. Am convenit să alegem niște cărți pentru copilașii care își doresc din tot sufletul o carte. Și am ales. Din cele pe care deja le-am citit. O carte bună, e bine să circule nu-i așa?

Apoi am fost la Publika și am discutat despre cărți cu Gheorghe Erizanu și cu Angela Aramă. Despre cărțile care se vor mai întâi de toate scrise și apoi citite. Despre oamenii care devin celebrități, apoi devin celebrități și mai mari scriind o carte. Despre cititorii care în naivitatea lor le dau crezare și se cred niște ratați din moment ce nu pot face la fel. Nu e nevoie să fie toți la fel. Dar e bine să citim. Și să scriem. O fi britanicii solitari și hedoniști, să aibă grijă Dylan Jones de ei. Noi, însă, avem nevoie de o carte care să ne învețe „Cum e să fii moldovean în sec. XXI”. Așteptăm una.

Între timp, se face ajunul Helloweenului Păcătăliu (portocaliu) și Adi cu Octav se aleg cu niște cărți cadou de la vrăjitoare.

- Am întâlnit-o pe drum și mi-a zis să vi le dau vouă dacă numărați până la 5.

- ??

- Dacă nu, a zis că vine diseară să vă mănânce.

Adi e oleacă alarmat.

- Da vrăjitoare nu există în realitate.

- Cum să nu existe, dacă mi-a transmis cadourile.

Adi încearcă:

- Unu…

Se așterne tăcerea. Îi fac din ochi soției să pregătească furculița și cuțitul pentru vrăjitoare. Asta ne propulsează până la cifra 3. Iar tăcere. Îi zic să pornească cuptorul. Ajungem la 5. E rândul lui Octav:

- Mai întâi a fost…

- Lasă vrăjeala, zic. Tu mai bine numără.

Adi încearcă să-l ajute. O facem și pe asta.

Cărțile-s tare frumoase:

Gwen Millward este o ilustratoare impecabilă de carte pentru copii . Puii-de-mlaștină și dragonii săi sunt blânzi și amiabili. Exact ceea ce vor picii înainte de noapte bună.

Le consumăm înainte de somn. Gemenii apreciază gestul. Vrăjitoarea a rămas flămândă în seara asta. Noi însă, urmează să mai practicăm număratul.

Share/Bookmark


Sursa
2010-10-31 17:12:52



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

16:41:55Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
09:55:52„Nu dai interviul, m-ai înțeles?”, Ioniţă la Chicu —» Curaj.TV | Media alternativă
09:17:36Ni mai profanaţi simbolurile de stat! —» Curaj.TV | Media alternativă
04:32:00POEME PRIN ANI —» Leo Butnaru
00:14:34Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:23:51Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:57:27Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:42:00Zile critice iulie 2025 —» codul omega
16:52:05Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:57:00DIN STRICTUL NECESAR —» Leo Butnaru
02:04:31Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
21:48:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:10:59Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:56:47Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:43:22Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:26:32Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:01:00NOU, DIN POEZIA AVANGARDEI —» Leo Butnaru
02:14:00no social no justice —» turn up the silence
21:56:07Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:42:28Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
17:34:00Precesia și harta reincarnărilor colective —» codul omega
17:23:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
15:20:23Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
07:23:00Val —» Andrei LANGA. Blogul personal