Mai multe fapte, mai puţină politică!

Stimaţi alegători!
Pe 28 noiembrie noi vom avea de susţinut un examen politic serios. Examenul nu va fi deloc uşor, deoarece vom avea de ales între partidele care au compromis noţiunea de clasă politică şi forţele care îşi propun să reabiliteze şi să reformeze această clasă politică.
Din păcate, partidele ce s-au perindat până acum la putere, indiferent de culoarea lor politică, au folosit această putere numai pentru a-şi satisface propriile ambiţii şi interese. Lipsa de cultură politică, incompetenţa, promovarea intereselor de grup şi de partid în detrimentul problemelor stringente ale oamenilor, au dus ţara la mizerie şi sărăcie. Oamenii s-au dezamăgit şi nu mai vor să creadă în promisiunile frumoase ale unor politicieni.

Eu, Veaceslav Untilă, sunt un om al faptelor. În politică şi în afara politicii. Am pledat întotdeauna pentru o responsabilitate maximă faţă de ceea ce spui şi ce faci. Nu am agreat niciodată politicienii care vorbeau prea mult şi făceau prea puţin.
Ca preşedinte al partidului Mişcarea „Acţiunea Europeană”, am puterea, alături de colegii mei, să oferim oamenilor fapte, nu vorbe. Proiecte şi soluţii concrete, nu politică de dragul politicii.

Noi am reuşit să ridicăm pensiile, chiar dacă MAE are la acest moment doar doi parlamentari. Având mandatul poporului şi o reprezentanţă mai largă în Parlament, noi vom reuşi să majorăm şi salariile. Noi avem scopuri bine stabilite şi vom merge consecvent spre atingerea lor. De exemplu, pentru următorii patru ani, n-am propus un obiectiv important: crearea locurilor de muncă. Mai multe şi mai bine plătite. Specialiştii noştri au elaborat un plan amplu, cu referinţe internaţionale, prin care economia noastră se poate dezvolta pentru a genera aceste locuri de muncă.

Ceea ce ne deosebeşte pe noi de alte partide este abordarea practică. Partidele care se pretind importante pe scena politică moldovenească au avut ocazia să demonstreze în practică ce pot face pentru realizarea scopurilor declarate. Rezultatele le vedem cu toţii.
De ani de zile politicienii se ceartă şi se insultă reciproc, provocând conflicte şi scandaluri. Aceasta este clasa politică pe care o avem acum. Multe vorbe, puţine fapte.
Aceşti politicieni încă nu au realizat că Dumneavoastră faceţi partidele să fie mari sau mici. Aveţi în mână toată puterea. Fiţi precauţi cu partidele care se cred deja mari, pentru că doar promisiunile lor sunt mari, iar faptele sunt mici.

De aceea, vă chem să fiţi alături de MAE, pentru a face politica Dumneavoastră. Pentru că există partide care fac şi partide care doar promit. Pentru că existaţi Dumneavoastră şi politicienii care trebuie să vă slujească. Iar noi, cei de la MAE, am ţinut cont întotdeauna de aşteptările şi speranţele oamenilor.

Crezul nostru este simplu şi-l vom urma neabătut: mai multe fapte, mai puţină politică!
Vă mulţumim că aveţi încredere în noi.

Cu respect,
Veaceslav Untilă, preşedinte al MAE, deputat


Sursa
2010-10-19 13:38:13



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

17:18:00Calea Lactee —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:24:00DIN POEZIA EUROPEI —» Leo Butnaru
12:24:29Bastus si Gerula —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:16:00Haină —» Andrei LANGA. Blogul personal
11:57:00Antarctida —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:25:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru
06:02:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
06:05:00POEME —» Leo Butnaru
13:33:00Arcadie Zaporojanu face azi 60 de ani! —» Sandu GRECU
13:08:00Life happens. —» Ghiocika
11:30:09Muzicologul Efim Tcaci —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:49:00A fi istoric! —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
10:28:04Dieta digitală —» Jurnal A.
06:38:00DESPRE LUCRURI VESELE —» Leo Butnaru
20:46:00Energie economisită, facturi reduse: măsuri de eficiență energetică adoptate de locuitorii Chișinăului pe timp de iarnă ☃️❄️ —» Sandu GRECU
16:30:00Impactul facturilor la energie asupra chișinăuienilor: Metode de economisire și rolul educației tinerilor —» Sandu GRECU
14:12:00Sport, comunitate, performanță. Kaufland devine Partener Principal Echipa Țării și Partener Oficial FMF ⚽️ —» Sandu GRECU
12:38:00Cât costă turismul olimpic. Ministrul care va face pușcărie. Incendiar. Gheorghiu 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
04:40:00RACURSIU —» Leo Butnaru
14:47:32Canto academic la Chișinău —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
11:18:00FLORILEGIU DIN FLORILE DALBE —» Leo Butnaru
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:41:00Circomvoluțuni —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:33:55Invazia rusească în Ucraina trece în anul V —» Curaj.TV | Media alternativă
18:41:38ARGHEZI: „Vecia închisă” a lui Eminescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'