PR negru. Partidele mari, cele mici si jocul in echipa

Miine incep dezbaterile electorale la majoritatea tv si radio care s-au inscris la cec.  O componenta importanta care face distinctia intre partide si face ca electoratul sa opteze pentru un anumit proiect politic este calitatea comunicatorilor unui partid. Un partid care pretinde la un scor electoral bun trebuie sa aiba cel putin citiva oratori de clasa care sa poata acoperi teme precum, justitia, economia, agricultura, politica externa, domeniul social, pensiile etc. In afara de faptul ca reprezentantii partidelor trebuie sa fie buni specialisti ei mai trebuie sa fie prezentabili, credibili, sa poata sa se exprime corect atit in romana cit si in rusa. Este de apreciat faptul ca partidele vor avea acces la o multime de posturi tv si radio nationale si locale care organizeaza dezbateri  gratis, astfel incit alegatorii vor putea sa compare programele electorale si sa decida in functie de simpatii. Chiar daca majoritatea sondajelor indica patru partide, pcrm, pldm, pd si pl ca intra sigur in parlament, opinia mea este ca poate intra si al cincilea. Probabil ca aceste alegeri sunt ultimele la care mai participa atitea partide fara sanse, care nu au nici structuri locale, nici echipa centrala competenta si nici bani de campanie. Apare intrebarea, cine intretine aceste partide si care este sensul participarii in campaniile electorale a mai multor partide mici care de fiecare data nu trec pragul electoral?

Sunt mai multe cauze, principala este ca unele partide mici sunt folosite de partidele mari  pentru aplicarea unor tehnologii politice murdare, in special se ataca  adversarii politici cu miinile partidelor mici. Altfel spus, partidele mari si cele mici practica jocul de echipa si isi impart rolurile in electorala. Astfel ca atunci cind vedeti ca liderul unui partid mic care nu munceste nicaeri o duce bine, are masina scumpa si casa in Chisinau, sau primeste o functie importanta, inseamna ca a fost remunerat de partidul mare pentru anumite servicii.  Ceea ce nu poate sa spuna un partid mare care trebuie sa apara onorabil in fata alegatorilor, este plasat in gura partidelor mici, care de cele mai multe ori fara probe ataca liderii partidului comandat, acuzindu-i de acte de coruptie, imoralitate etc., astfel isi cistiga existenta si nu are importanta culoarea partidelor partenere, partidul mare poate fi de stinga iar cel mic de dreapta.

O alta tehnologie folosita de specialistii in pr negru este clonarea sau copierea adversarului, in acest scop se creaza un partid care se aseamana ca denumire, ideologie si comportament cu partidul rival cu scopul de a-i fura voturile. Cred ca a-ti recunoscut din tehnicile expuse mai sus si unele combinatii care sunt folosite in actuala electorala.

Nu sunt membru al niciunui partid si in aceasta campanie electorala nu candidez nici pe lista de partid si nici ca independent.

Asa ca sunt la dispozitia media pentru a comenta echidistant campania electorala.


Filed under: Uncategorized

Sursa
2010-10-17 23:25:52



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:52:30DIN ITERSECȚII —» Leo Butnaru
20:35:00Parlamentul a votat modernizarea Serviciului de Protecție și Pază de Stat pentru alinierea la standardele europene de securitate ⚔️ —» Sandu GRECU
14:33:09Campania Wikipedia #Maraton2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:42:37Radu Hossu: ruși încercuiți în Ucraina | Update Ucraina și Iran —» Curaj.TV | Media alternativă
07:27:56DIN IMAGINAȚIA COPILULUI —» Leo Butnaru
06:46:27LA PURTĂTOR —» Leo Butnaru
15:08:49RESENTIMENTE ȘI ILUZIA EGALIZĂR —» Leo Butnaru
07:11:38Castel Mimi lansează noutățile din roada 2025 —» Fine Wine
04:56:35DIN PASIENȚE —» Leo Butnaru
14:58:00Igor Picușciac: I-am dat cu sticla în cap lui Tâmbur... 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
14:42:00Lilian Carp denunță manipulările și mesajele contradictorii ale primarului Ion Ceban privind criza ecologică de pe râul Nistru —» Sandu GRECU
18:32:00Loteria Națională a Moldovei lansează newsletter-ul oficial 🗞️ —» Sandu GRECU
17:59:00Producătorii de vinuri de autor din Republica Moldova participă la RO-Wine 2026, la Cluj-Napoca 🥂 —» Sandu GRECU
15:19:35Ghici cine a primit despăgubiri pentru robie? —» Curaj.TV | Media alternativă
12:07:51„Smoothie” din tescovină: Purcari duce Moldova în liga europeană a cercetării —» Fine Wine
10:54:16Odeon —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:17:14DESPRE JURNALUL UNEI EPOCI —» Leo Butnaru
11:04:23Inițiativa „Feteasca Generation”, lansată la Prowein —» Fine Wine
08:55:26Reînvie o legendă? Amaro de la Valea Perjei —» Fine Wine
05:36:22ECART ȘI APROPIERE —» Leo Butnaru
14:40:00Loteria Națională a Moldovei lansează instrumente de accesibilitate digitală pe platforma lnm.md —» Sandu GRECU
10:40:12Petru Leonardi – prințul baletului moldovenesc —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:30:477 din 7: vinurile Castel Mimi au punctat 100% la Mundus Vini —» Fine Wine
08:50:00всем спасибо! все свободны! —» Ghiocika
07:07:00DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru