PNL-PRIMUL, PCRM- al 12-lea???
În urma tragerii la sorţi al CEC-ului, s-a stabilit ordinea partidelor politice în buletinele de vot. Astfel, primul de pe listă va Partidul Naţional Liberal.
PD va pe locul 2 în listă, iar PL-pe 3.
Partidul Moldova Unită este înscrisă sub numărul 4. Acesta este urmat de PPCD.
Mişcarea Acţiune Europeană va fi locul 6. Partidul politic “Patrioţii Moldovei” pe 7.
Partidul “Pentru neam şi ţară” este clasat pe poziţia a 8-a, iar Partidul Republican pe 9.
AMN va fi pe locul 10, fiind urmat de Partidul Umanist.
Lista o încheie PCRM pe poziţia a 12-a.
Lista nu este definitivă. Ea urmează a fi modificată şi complectată, întrucât nu toate partidele politice înregistrate la Ministerul Justiţiei au depus actele pentru a putea candida în scrutinul din 28 noiembrie.
Conform Codului electoral, Comisia Electorală Centrală efectuează înregistrarea candidaţilor desemnaţi în alegeri în decursul a 7 zile de la data primirii actelor. Ordinea de înscriere în buletinul de vot rămîne definitivă numai după aprobarea hotărîrii CEC de înregistrare a concurenţilor electorali la alegerile parlamentare anticipate din 28 noiembrie 2010.
Oare cei din urmă vor fi cei dintâi??? Tare nu aş vrea…
Sursa
2010-10-04 17:40:31