Și dacă viața nu începe aici
www.bergoiata.org
Ce e viața și care e începutul ei? Când am început să exist și când voi înceta?
Oamenii atât de atașați sunt de viața lor și atât de mult au frică să o piardă. Îmi aduc aminte de cuvintele bunicii: “Am trăit 70 de ani, dar tot parcă mai vreau să trăiesc”. Ce ne ține pe acest pământ? Dragostea de sine, dragostea față de cei dragi sau frica de ce e după moarte?
Religia a împărțit foarte simplu lucrurile: cei care sunt fără de păcate ajung în rai, cei care sunt cu păcate nespălate ajung în iad.
Nu mai țin minte ce filosof zicea că sunt lucruri, care se află înafara capacității noastre de înțelegere. Acest lucru îmi trezește întrebarea: Și dacă viața nu începe aici? Dacă am mai trăit sub altă formă până acum sau poate o să mai trăiesc în altă materializare.
Sursa
2010-10-03 18:28:14