Bezele Ratatouille
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0590-1.jpg)
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0596-1.jpg)
Ingrediente:2 albusuri130 gr. zahar1/2 lingurita acid de lamaie3 picaturi esenta de romfulgi de cocos pentru presurat soriceii la alegeremergelute colorate din zaharPentru decor:codite confectionate din morcovpomusoare de catina rosie pentru nasucuriseminte de bostan decojite pentru urechiseminte de coriandru pentru ochiseminte de folarea soarelui pentru dintiforme pentru bomboane pentru bonete Mod de preparare:Se mixeaza bine albusul pana nu curge din bol adaugati si un varf de cutit de sare apoi adaugati cate putin zaharul de fiecare data mixati pana la dizolvarea lui completa pana il termintati cu portii mici, se introduce intr-un pos si se spriteaza pe o tava in forma de picaturi boturele nu prea mari de bezea, in fecare soricel infibgeti urechile, codita taiata in fisii subtiri din morcov, nasucul dintr-o jumatate de pomusoara de catina, dintii dintr-o seminta de floarea soarelui si ochii din seminte de coriandru, se usuca la foc foarte mic cu usa deschisa circa 1,30~2,00 ore pana se rumeneste putin si la apasare nu cedeaza.bonetele sant confectionate din hartiute pentru bomboane taiate in jumatati si lipite cu ajutorul albusului ranas pentru detaliile pe care trebuie sa le incleieti intre ele, la fel am incleiat si piciorusele la masuta :)
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0525-1.jpg)
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0527-1.jpg)
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0529-1.jpg)
![Photobucket](http://i650.photobucket.com/albums/uu228/naskwik/deserturi/MYDC0612-1.jpg)
Sursa
2010-10-01 16:18:52