Black is the new white.
Douala este un oraş enorm, cu 4 milioane de locuitori, cat întraga Moldovă. Noi cu colegii mei stăm într-o parte a oraşului în care noi aproape suntem unicii albi. Aşa că noi am devenit un fel de camerunezi. Când vedem un alt alb apu facem nişte ochi măşcaţi şi ne zicem unul altuia: „Ai văzut?, Da tu ai văzut? Un alb!” şi ne vine să zicem: ”Salut le blanc!” )) Fix ca localnicii când ne văd pe noi. Uneori uit de culoarea mea a pielii, pentru că în jur sunt doar oameni de culoare şi te obişnuieşti atât de tare că deamu crezi că şi tu eşti aşa. Când fac vreo poză cu vreun prieten de aici şi mă uit la ea, apu îmi spun în gând: oyoo şi-s de albă! Însă cu câteva zile în urmă am văzut unde se tusuie toţi albii, desigur în partea mai bogată şi dezvoltată a oraşului, unde’s case luxoase şi e mult mai curat şi mai puţin trafic. Off albii eştia, numai la ghini vor să stea. Da noi cu colegii ne iubim regiunea noastră, mai murdară, cu drumuri de noroi, cu o groază de oameni pe stradă şi motocicleta ca mijloc de transport, însă unde toţi te cunosc şi se salută cu tine de fiecare dată).![me and kids](http://inafricawai.files.wordpress.com/2010/10/me-and-kids.jpg?w=420&h=220)
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=inafricawai.wordpress.com&blog=14282015&post=337&subd=inafricawai&ref=&feed=1)
Sursa
2010-10-01 13:51:43