Bărbat + Femeie = Prietenie?
Tema existenței unei prietenii între un bărbat și o femeie mereu a trezit controverse. Astfel de alianță a fost și va fi privită cu mult scepticism și neîncredere.
Mie întotdeauna mi-a fost mai simplu să comunic cu băieții și aș putea zice că am foarte mare încredere în cei pe care îi consider prieteni.
Mulți vor zice că așa ceva este imposibil datorită atracției sexuale, care ar putea apărea eventual. Găsisem un citat care zicea: “There’s always sex hiding away somewhere inside a friendly relationship between a man and a woman.” Mi se pare absolut normal, de altfel ar trebui să vă puneți întrebarea dacă sunteți heterosexual.
Posbil unii din voi mă vor contrazice și o să spună că au prietenii adevărate cu un bărbat/femeie, care deloc nu implică sex. Poate așa și este, dar cât de sigur sunteți că cealaltă persoană nu s-a îndrăgostit de tine?
Riscul de a te îndrăgosti de prietenul tău este foarte mare. Doar se zice că o prietenie poate da roadă în dragoste.
Ce se întâmplă dacă unul din prieteni este într-o relație? Destul de complicat să-i lămurești iubitului/iubitei tale că acea pesoană de sex opus de fapt îți este doar un bun prieten.
Unii reușesc să păstreze granița între prieten și amant. Și dacă nu reușești? Are oare prietenia șanse de a supraviețui?
Într-un final: “You’re trying to do a friend-friend thing, but the male-female parts of you get in the way.
Sursa
2010-09-30 22:29:23