Viaţa-i crudă
Viaţa-i crudă. Nu-i aşa?
Zi de zi vezi la TV accidente, omoruri, sinucigaşi disperaţi, câini morţi pe stradă ş.a.
De ce nu ţi-ai crea propria realitate, în care totul ar fi roz, violet, galben sau ce-ţi place ţie? Greu, nu? Imposibil? Da. Ăsta ar fi răspunsul tău. De ce? De aia! Că nu vrei tu!
Totul e în mâinile tale. Tot ce faci acum sau pe viitor, depinde de tine. Nimeni “n-are control” asupra ta. Ai cap pe umeri. În mâinile tale se află viaţa unui copil din africa, care moare de foame şi sete. În mâinile tale se află continuitatea unei specii de faună/floră pe cale de dispariţie. În mâinile tale se află viaţa urşilor polari, penguinilor şi tuturor vietăţilor aflate la polul nord şi polul sud.
Totul începe de la noi. De la ceea ce suntem şi ce facem. Cu toţii ştim asta. Însă nu cu toţii aplicăm. Şi de asta devin nişte impertinenţi lacomi, ticăloşi egoişti şi avari de te ia frica. Ne trezim cu gândul la bani şi adormim cu gândul la bani.
Priveşti afară şi vezi că lumea se duce pe apa sâmbetei. Îţi dai seama că degrabă n-o să-i mai vezi pe prietenii tăi din copilărie, şi că, posibil, nici locurile unde ai copilărit. Cine e de vină? Tu! Noi!
Când v-a surveni schimbarea demnă de aplauze? Când vom fi oameni serioşi? Când vom demonstra inteligenţa noastră printr-o acţiune binevenită şi demnă de respect?
Sau acesta e un vis roz de-al meu?
Sursa
2010-09-29 19:16:49