Celebrul antrenor român, Ladislaw Boloni a venit astăzi la Chişinău. Tehnicianul, care a câştigat titlul în Portugalia cu Sporting Lisabona şi în Belgia cu Standard Liege, se află în premieră în Republica Moldova. Boloni a venit special pentru a urmări meciul Sheriff - Dinamo Kiev din grupele Europa League. De ce anume această partidă a fost preferată de fostul câştigător al Cupei Campionilor (cu Steaua în 1986)? Posibil că Boloni, liber de contract, este ofertat de una dintre cele două echipe: Dinamo Kiev sau... Sheriff. L-am cunoscut pe Loţi Boloni în toamna anului 2002. Am fost atunci în Portugalia şi am făcut o emisiune despre antrenorul român, care pe atunci antrena Sporting Lisabona. Tot atunci am fost pe stadionul Jose Alvalade la meciul de debut al lui Cristiano Ronaldo, Sporting - Moreirense 3-0, cu o dublă a anonimului atacant de doar 17 ani. Am luat atunci caseta cu meciul şi i-am adus-o lui Arcadie Zaporojanu. Mai departe aceasta a ajuns la Dinamo Kiev, unde şeful departamentului scauting era Josef Szabo. A urmat o ofertă de la Dinamo Kiev pentru Sporting: 800 de mii de euro pentru Cristiano Ronaldo, despre care la acea vreme ştiau doar suporterii lui Sporting. Portughezii au cerut 2 milioane şi totul s-a stopat. Peste doar un an, CR7 a ajuns la Manchester United pentru 25 de milioane!Ladislaw Boloni este cel care l-a lansat în fotbalul mare pe unul dintre cei mai mari fotbalişti din istorie: Cristiano Ronaldo.