Puterea reabilitează opoziţia ?
Comisia Juridică la lăsat pe ex-preşedintele ţării cu imunitate, amânându-şi şedinţa din insuficienţă de probe. Prin această acţiune a comisiei de câştigat are doar un singur partid, şi anume PCRM, care astfel în campania electorală îl va prezenta pe lideurl lor drept cel mai curat şi onest preşedinte. Chiar dacă procuratura generală a adus suficiente probe, şi toată lumea se aştepta ca cel care şi-a recunoscut incompetenţa, care a adus la moartea unui om şi mutilarea a zeci de tineri. Cine va răspunde pentru ceea ce au suferit aceşti tineri şi familiile lor? Îmi pare rău să o spun, dar simt că actuala conducere şi cei care conduc această comisie juridică încet dar sigur se compromit şi dau dovadă de frică în faţa comuniştilor. Am fost realmente minţiţi opt ani de zile de o guvernare care ne prezenta cum în ţara noastră “curge lapte şi miere” pe când realitatea era extrem de dură, iar acum cineva din tabăra democrată îi reabilitează într-un mod destul de democratic şi culmea, utilizând pârghiile legale. Poate gândesc subiectiv, dar mă tot întreb, dacă pretindem că suntem un stat de drept, de ce nimeni nu a fost tras specific la răspundere pentru ceea ce s-a întâmplat la 7 aprilie?
Din păcate această toamnă poate fi catalogată drept toamna când comuniştii jubilează cel mai mult. Referendum eşuat, liderul lor reabilitat, alianţa în incertitudine, toate aceste aspecte conduc, din păcate, ca acest partid să acumuleze capital politic. Uite, l-am tot blamat pe actualul şef de stat pentru lipsa de diplomaţie politică, dar se pare că e singurul politician care a dorit să taie în carne vie şi să pună adevărul pe masa cetăţenilor ţării. Acum ne aşteaptă o campanie electorală interesantă. Fie ca Dumnezeu să de destul discernământ alegătorilor să aleagă eventualii candidaţi nu după promisiuni ci după fapte. Şi sper ca partidul comunist să fie tras la răspundere pentru toate crimele făcute de-a lungul istoriei pe acest teritoriu.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=blendarencu.wordpress.com&blog=1705278&post=2146&subd=blendarencu&ref=&feed=1)
Sursa
2010-09-27 22:19:42