Încă un basarabean ia titlul mondial pentru România, Valeriu Calancea
Un alt moldovean face istorie pentru România. Valeriu Calancea, fratele fotbalistului Nicolae Calancea (Zimbru), a câștigat medalia de aur la campionatul mondial de haltere, categoria 94 kg. Halterofilul român originar din Chișinău a devenit campion mondial la aruncat, cu o performanţă de 220 kg, reuşind să urce pe treapta a treia şi la total, după ce la smuls a ridicat 177 kg.Astfel, în mai puțin de o lună, doi basarabeni au devenit campioni mondiali reprezentând România: Victor Mihalachi la caiak-canoe și Valeriu Calancea la haltere.