Interviu cu Ceziceu

Luat de Eugen Luchianiuc cariua ii este lene sa editeze :mail:

De ce eşti egoistă?
Eu egoista? Sunt o persoana deobicei foarte emapatica. Egoismul meu vine doar in perioade acute si rare de nepasare.

atunci de ce “ceziceu” da nu “ceziceţi voi”?
pentru ca e blog personal , nu unul colectiv. . in casuta mea doar eu am microfonul, discutiile fiind lasate doar in comentarii

eşti egoistă?
nu. dar in dezvoltare

cenzurezi comentariile?
nu, am facut-o de fix 3 ori si vreo 2 ori am modificat un pic comentariu
deci “nu” vine ca tendinta generala

Iese că ai schimbat textul unui comentator? Eşti cenzor?
Nu Eugen. Am schimbat doar acea parte care facea textul ofensator celui caruia era adrest. Mesajul comentariului insa si-a pastrat idea si integritatea

Chiar acum am făcut un interviu cu Soacra Mică. Ei îi plac scandalurile, dar ţie?
Hehe. Imi plac, cum sa nu, dar rareori se observa asta.

ai fost implicată în mai multe scandaluri. De ce?
Ai o ceasca cu ceai fierbinte in fata. E fierbinte si gata. Dar dar daca il amesteci , ai observat ce norisori frumosi de abur se creaza deasupra canii? mai sufli, le impletesti si asa o placere apoi sa bei ceaiul … ;]

scrii că eşti profesoară. Nu te încurcă bloggingul în lucrul tău?
Deloc. Am sansa sa observ oamenii, sa ii inteleg. Desi uneori mi-a chema elevii in blogging :D

adică, “mi-a chema”?
adica mi-a citi ce cred ei despre viata. Oamenii sunt atat de inchisi, cuprinsi in atatea clisee ca orice marturisire li se pare un striptease moral injositor

ce este ziarustrazii?
un forum al oamenilor ce au ce spune. Dar, care vrea sa evolutioneze conform trendurilor IT
cine l-a făcut, a cui e ideea?
idea si “facutul” e al lui Paul Hodorogea, dar multe blogurile de pereteaua zs au fost sugerate de mine

de asta hodorogea şi-a lansat blogul pe .com şi nu pe ziarustrazii?
si el a fost pe zs, dar de ce a trecut pe domen propriu nu stiu. Vrea independenta poate :D

eşti româncă sau moldoveancă?
romanca
dar fara cetatenie :P
dar nu sunt nationalista

Faci doctoratul? De ce?
Fac masterat, mai am pana la doctorat

aham. sorry. de ce faci masterat? crezi în viitorul sistemului educaţional în .md?
Fac masterat ca sansele de un job bun sa creasca. Nu cred ca aici prea mult conteaza aceasta treapta, dar in strainatate…
care are motivatie, teoretic, buna
dar se implimenteaza aiurea. Cei mai multi invata doar ca sa aiba fituica aia pe nume diplom.
Unii invata de orice, doar ca sa o aiba
Stiu vreo 5 oameni care au sau inca mai invata in domenii de studiu ca informatica, ca apoi dupa absolvire sa mearga la Academia de Politie

poftim?
acolo ei stiu precis ca vor avea salariu bun, chiar si apartament intr-un an doi..

Vrei să emigrezi?
sincer, nu prea, as ramane in moldova daca as sti ca am ce gasi aici
da eu vad ca tu nu editezi deloc :]]]

ce crezi că trebuie să îţi ofere Moldova?
Ei Eugen, parca nu stii ce ii trebuie omului ca sa se simta bine in tara lui

ce anume?
Moldova e ca un apartament de bomji in care te simti obligat sa stai desi ai sentimentul ca esti invitat. E murdar, e galagie, nu te poti concetra la lucru ca cineva tot timpul se sfadeste stapanii pentru un colt de bucatarie in care umbla taracani care papa ce o ramas in urma lor
Cum poti sa stai in asa o tara?
iar tu stai si manaci borsul in timp ce te doare o masea pe care nu o poti lecui
ca nu ai bani

Olga, crezi că poţi schimba situaţia în .md?
Eu – nu. Situatia poate fi schimbata daca se modifica mentalitatea nationala. Lucrul asta nu se face dintr-o data. Si aici blogherii au indirect carma tarii. Daca se gasesc destui care sa farame stereotipurile de gandire, ideile lor pot fi preluate de Mass-media, in mainile careia se afla atisoarele necesare pentru a manipula omul. Chiar daca de bine :D Si aici ma bucur enorm ca blogherii si jurnalistii comunica intre ei pe twitter, canalul e direct si deschis. Doar sa se aprecieze canalul asta. La noi e inca brut, nu s-a aflat potentialul pe care il are un blogher in Md

în .md sunt bloggeri plătiţi?
nu cred, nu am vazut unul. Banere am vazut, dar nu cred ca macar unul sa fie comandat, pus doar din prietenie.
nici nu mai zic d articole comandate

ai scrie articole la comandă?
hmm, poate, daca mi-ar placea produsul. Nu mi-a ciripit nimeni cu vreo propunere. La noi inca se considera aiurea si urata publicitatea si se ia atitudinea “iaca, s-a vandut javra’
publicitatea e un mod de castig la fel de cinstit ca si orice alt job legal. e o chestiune destul de normal in bloggingul romanesc

ai emigra în blogginul din .ro?
daca mi-as face un domen independent de zs, atunci as alege .ro. Si deja incep a intra in blogosfera romaneasca. Dar nu am sa fac ca Inconstantin care a disparut din blogosfera moldoveneasca, ci as ramane prezenta si aici. Oleac de oomnipotenta nu strica pentru dominare mondiala [ca sa sperii lumea :D ]

vrei să fii Napoleon?
nu, sunt prea inalta pentru asa ceva :P

care sunt planurile de viitor, în domeniul on-line
sa devin Blogheru anului . Glumesc ;] . Idee nu am, cum m-a trage motanul de coada, asa am sa hotarasc. Sa devin mai buna, asta e clar

ok. Mulţumesc de interviu


Sursa
2010-01-08 12:32:59



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

12:54:55PRINTRE LAUREAȚI —» Leo Butnaru
07:22:51Grand Gold pentru The Governor Saperavi Forte —» Fine Wine
13:52:30Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere” ✨ —» Sandu GRECU
11:43:14Ambasada Chinei nu are loc de Falun Dafa?! —» Curaj.TV | Media alternativă
10:35:26Equinox lansează două vinuri noi —» Fine Wine
15:33:45Cine a trăit aici înainte de daci? Ce dezvăluie ADN-ul —» Curaj.TV | Media alternativă
12:39:32Mă simt un mesager al culturii moldovenești… —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
09:16:54Federația Moldovenească de Fotbal a creat Fondul destinat susținerii Centrelor de Pregătire a Copiilor și Juniorilor din Republica Moldova 💲 —» Sandu GRECU
08:33:35Patru stiluri, o confirmare: Radacini ia aur la Mondial de Bruxelles —» Fine Wine
05:50:28DESCHIS MIRĂRII —» Leo Butnaru
16:32:18„O afacere europeană înseamnă să fii mereu alături de oameni, prin fapte reale” – Cristina Aramă, Manager Afaceri Corporative, Kaufland Moldova 💫 —» Sandu GRECU
08:52:29Agenția de Investiții lansează un nou apel pentru ediția 2026-2027 a Programului BRIDGE Export: Granturi pentru consolidarea prezenței produselor moldovenești pe piețele externe 🌉 —» Sandu GRECU
08:43:26Republica Moldova lansează platforma oficială www.moldova.md, un nou instrument de prezentare a țării 💫 —» Sandu GRECU
18:24:00Nicolae Usatîi: Mi s-a propus să-l kidănesc pe tata. Secretul Petrocub. Schemele din fotbal 💥💥💥 —» Sandu GRECU
11:33:39Achiziții noi, 2026 —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
07:13:13DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
14:49:09Proiect inedit în vinuri: Calendar —» Fine Wine
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
19:51:38Datele a 50.000 de cetățeni ai Republicii Moldova pe Dark Web —» Curaj.TV | Media alternativă
04:24:49patriarchy and capitalism —» turn up the silence
06:21:22Luna mai a adus mai multe solicitări pentru bibliotecare —» BPR Ungheni's Blog
21:35:18Aceeași scenă, alt unghi —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
05:31:28JURNALUL LUI ORFEU —» Leo Butnaru
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă
17:07:46De la Polul Nord la Polul Sud: o aventură de 73.000 de kilometri, transpusă într-o carte lansată la Ploiești —» Curaj.TV | Media alternativă