CRĂCIUN FERICIT vs MERRY XMAS
A venit Craciunul! Cineva ma va intreba cum poate sa se nasca Hristos de 2 ori? Intradevar, NU POATE! Am auzit pe 25 decembrie tot felul de “Merry Xmass, be happy, sarbatori fericite” dar nici un cuvant de nasterea Mantuitorului. Tragem concluzia ca pentru unii este doar un motiv de a sarbatori o simpla zi libera fara nici un temei religios. Oare unde vrem sa ajungem si ce inseamna pentru noi cu adevarat Craciunul? Personal il sarbatoresc pe 7, ca toti crestinii ortodoxi care respecta religia, lasandu-mi la o parte toate mofturile si ura care o port pentru rusi. Am invatat ca in religie nu e loc de europenizare sau modernizare! Indiferent cind fac romanii, intalienii sau americanii. Spuneam si eu cindva, “toti pe 25 doar noi ne-am gasit destepti sa sarbatorim pe 7, si inca cu rusii”. Cind de tare nu-mi plac rusii dar tre sa afirm ca religia lor crestin ortodoxa este cea mai puternica din lume! Circa 82% din americani considera ca Iisus Hristos a fost un personaj istoric, 35 % din ei sarbatoresc Craciunul ca zi libera, nereligioasa. Oare acesta este un exemplu demn de urmat…? Indiferent cind sarbatorim Craciunul, la 25 decembrie (după calendarul gregorian) sau la 7 ianuarie (după calendarul iulian), important e sa-l avem in suflet! CRĂCIUN FERICIT !!!
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=andreewmd.wordpress.com&blog=4086268&post=904&subd=andreewmd&ref=&feed=1)
Sursa
2010-01-07 01:18:08