Filat, fraierul lui Smirnov


Filat, fraierul lui Smirnov

După ce Guvernul Filat a cerut Bruxellesului eliminarea interdicţiilor de circulaţie impuse liderilor de la Tiraspol pe teritoriul Uniunii Europene, Smirnov ameninţă cu introducerea regimului de vize pentru cetăţenii moldoveni.

După ce autorităţile Republicii Moldova au cerut Uniunii Europene să elimine interdicţiile pentru circulaţia liderilor separatişti de la Tiraspol, inclusiv pentru Igor Smirnov, acesta ameninţă Chişinăul cu introducerea „regimului de vize” pentru cetăţenii moldoveni care călătoresc pe malul stâng al Nistrului. Acest lucru Smirnov l-a declarat în cadrul unei întrevederi avute cu reprezentantul preşedintelui în exerciţiu al OSCE, Haralambos Hristopoulos.Liderul separatist s-a arătat nemulţumit de faptul că, începând cu 1 ianuarie 2010, agenţii economici din regiunea transnistreană care sunt înregistraţi la Chişinău vor fi nevoiţi să plătească parţial taxele şi impozitele la Bugetul Republicii Moldova, şi nu la Tiraspol, cum făceau până acum. În opinia lui Smirnov, acest lucru ar putea „destabiliza situaţia” din zona transnistreană.

Reamintim că, la 17 decembrie al acestui an, vicepremierul Victor Osipov a cerut eliminarea interdicţiilor de circulaţie impuse liderilor de la Tiraspol de către Uniunea Europeană. În opinia lui Osipov, această măsură vine drept răspuns la „evoluţiile pozitive” în procesul de negocieri cu partea transnistreană.

Uniunea Europeană a decis, în luna februarie a anului curent, prelungirea până la 27 februarie 2010, a interdicţiilor de circulaţie pe teritoriul său, pentru liderii din Transnistria. Interdicţiile vizează 19 persoane, între care şi şeful administraţiei de la Tiraspol, Igor Smirnov, precum şi cei doi fii ai acestuia – Oleg şi Vladimir Smirnov. Potrivit deciziei Bruxellesului, cele 19 persoane sunt direct responsabile de lipsa progresului în reglementarea conflictului transnistrean, precum şi de închiderea forţată a şcolilor cu grafie latină din stânga Nistrului. Interdicţiile de călătorie şi tranzit au fost impuse pentru prima dată liderilor regimului separatist de la Tiraspol la sfârşitul lunii februarie 2003, ele fiind înnoite anual.

Sursa: FLUX


Sursa
2009-12-29 17:35:35



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:07:48URME, RĂNI —» Andrei LANGA. Blogul personal
08:56:45POEZIA AVANGARDELOR VECINE, RUSĂ ȘI UCRAINEANĂ —» Leo Butnaru
13:54:01ZIUA MONDIALĂ A POEZIEI CU POETA NATALIA MAZÎLU-MIRON —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
12:30:182 MARTIE - ZIUA MEMORIEI ŞI COMEMORĂRII VICTIMELOR RĂZBOIULUI DIN TRANSNISTRIA —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
11:38:38Proiectul Dincolo de Wikipedia —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
11:07:54IOAN SLAVICI - PĂRINTE SPIRITUAL AL PROZEI ARDELENE —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
10:22:57ZILELE CREANGĂ – 2023 LA BIBLIOTECA PENTRU COPII RÎȘCANI —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
09:15:58Rezultat excepțional pentru vinurile moldovenești la Berliner Wein Trophy —» Fine Wine
22:29:00Despre chat GPT și inteligența artificială. —» Blog de Cultura
22:24:01Furtuna perfectă —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
15:43:48Autobuz Euro 6 care scoate fum ca tractorul —» Curaj.TV | Media alternativă
11:37:22Vinohora Rose 2022 Purcari — aur la un concurs specializat pe vinuri rose —» Fine Wine
01:37:36бездревесность —» turn up the silence
19:39:39Capcanele conjugării verbelor (1)  —» Moldova Creștină
14:30:04GRIGORE VIERU – STEAUA CARE A URCAT LA CER —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
14:03:29PENTRU TINE FEMEIE… —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
14:00:00Sell Courses and Create Interactive Content on WordPress.com —» Ileana Pîrgaru
13:33:39MISS SMĂRĂNDIŢA – 2023 —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
13:08:49ZINAIDA FAZLÎ – OM AL CĂRȚII, OM AL BIBLIOTECI. —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
07:34:40ALEXANDRU COSMESCU - MENTOR AL TINERILOR SCRIITORI BASARABENI —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:59:40Solidari cu puterea? —» Curaj.TV | Media alternativă
09:46:42The Role of Alternative Medicine in Disease Treatment —» Curat Murdar, Coane Fanica
09:02:44DECANONIZAREA ARTEI, LITERATURII... —» Leo Butnaru
18:22:39Poliție fără centuri pe Șoseaua Panduri —» Curaj.TV | Media alternativă
18:06:14Making the Social Web a Better Place: ActivityPub for WordPress Joins the Automattic Family  —» Ileana Pîrgaru