Superlativele anului 2009

Dacă tot suntem la final de an şi topurile curg gârlă, hai să nu rămân şi eu de căruţă şi să întocmesc nişte topuri ale mele în anul 2009.

Aşadar, voi începe cu ceea ce cred eu că a fost mai important pentru evenimentele produse în 2009.

Prima categorie la care ţin să mă opresc este Jurnalistul Anului:

1. Oleg Brega – pentru curajul deosebit de care a dat dovadă în timpul protestelor din aprilie. Pentru echidistanţă şi hotărâre.

2. Oxana Iuteş – pentru că a fost singurul jurnalist ce a transmis live din mijlocul evenimentelor din aprilie. Pentru profesionalism şi curaj.

3. Petru Terguţă – pentru că e cel mai bun jurnalist moldovean în viziunea mea. Pentru profesionalism şi curaj.

A doua categorie este Portalul Anului:

1. Unimedia – pentru că au informat corect întreaga lume în timpul evenimentelor din aprilie. Pentru revoluţionarea pieţei online din Moldova.

2. Jurnal.md - pentru că şi-au dat seama de importanţa pieţei online în timpul evenimentelor din aprilie, atunci când au şi fost principalii furnizori de informaţie asupra a ce se întâmpla în Chişinău. Pentru lansarea noii pagini, care pare a fi cea mai profesionistă din ţară.

3. Curaj.net – Pentru ce altceva decât curaj? Pentru că au avut o contribuţie importantă la ieşirea tinerilor în stradă pe 6 aprilie.

Televiziunea anului:

1. Jurnal TV – pentru că încearcă să fie prima televiziune de ştiri din Moldova. Pentru că au informat corect în timpul evenimentelor din aprilie, dar şi ulterior.

2. Protv – pentru că au cel mai profesionist buletin de ştiri. Pentru că şi-au păstrat echidistanţa în condiţii grele pentru ei.

3. TV 7 – pentru că atâta timp cât nu a fost Chiril Lucinschi la PD, au avut cel mai echidistant buletin de ştiri. Pentru curaj şi profesionalism.

Publicaţia anului:

1. Timpul – pentru profesionalism şi contribuţia importantă la debarcarea comunismului.

2. Jurnal - pentru profesionalism şi contribuţia importantă la debarcarea comunismului.

3. Ziarul de Gardă – pentru curajul de a aduce lumină în ilegalităţile comise de Putere.

Editorialistul anului:

1. Constantin Tănase – pentru că mă face să mai citesc ziare moldoveneşti.

1. Constantin Cheianu – Îi acord primul loc şi lui Cheianu, deoarece scrie cel mai bine din Moldova. Pentru că ştie să-şi recunoască greşelile, fie şi în faţa unui “june”.

3. Petru Bogatu - pentru spiritul analitic de care dă dovadă de fiecare dată. Pentru că e cel mai echidistant editorialist de la noi.

Politicianul anului:

1. Vlad Filat – pentru că a crescut într-un an cât alţii în 10(chiar ştiu despre ce vorbesc când spun asta). Pentru că a ştiut să aducă cei mai buni oameni de partea sa.

2. Marian Lupu – pentru că a ales democraţia în detrimentul comunismului. Pentru că a dat dovadă de consecvenţă în cadrul AIE.

3. Dorin Chirtoacă – pentru că a adus aproape de unul singur 15 parlamentari PL-ului.

Sportivul anului:

1. Alexandru Epureanu – pentru că a venit la echipa naţională de fotbal şi a dat totul pe teren. Pentru că a reuşit un transfer la una dintre cele mai titrate echipe de fotbal din Rusia.

2. Ion Luchianov – pentru că e o mare speranţă a atletismului moldovenesc.

3. Victor Cotiujanschi – pentru că este continuatorul tradiţiei Republicii Moldova în box.

La final ţin să menţionez că am făcut aceste topuri doar la ce mă pricep şi eu cât de cât. Deşi cu siguranţă avem actori buni, publicişti, muzicieni etc, fiind un necunoscător al acestor domenii nu mi-am permis să risc alcătuirea unor topuri anapoda.


Sursa
2009-12-28 12:22:19



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

09:03:59„La izvoarele înțelepciunii” – etapa raională —» BPR Ungheni's Blog
06:35:46Moldova, în premieră la Bienala de arte din Veneția —» Fine Wine
05:54:02DIN REVISTA TINERILOR —» Leo Butnaru
12:34:13Clubul Premier Football. Terenuri în chirie și condiții moderne pentru copii. Europa acasă 💥👏💪 —» Sandu GRECU
16:01:00Patru asociații din Republica Moldova și România lansează platforma civică „Parteneriat pentru Europa” 📣 —» Sandu GRECU
13:55:00Acuză rele tratamente în Germania și Cehia —» Curaj.TV | Media alternativă
13:31:49Ce se întâmplă? | Vești bune din Ucraina —» Curaj.TV | Media alternativă
12:24:06L-au tîlhărit în subterană de cățel (ru) —» Curaj.TV | Media alternativă
12:20:58Grijă pentru biciclişti în Elveția – 🇨🇭 Zürich la nivelul următor! 🚲 —» Curaj.TV | Media alternativă
05:03:32RACURSIU —» Leo Butnaru
18:48:00Republica Moldova își propune dezvoltarea turismului balnear, cu suportul și expertiza României 🔝 —» Sandu GRECU
11:33:50A pictat, precum i-a dictat inima. Eleonora Romanescu —» Biblioteca de Arte 'Tudor Arghezi'
03:52:33UN POEM —» Leo Butnaru
17:18:11Stagflarea pieței zahărului în Moldova: atât deficitul, cât și creșterea prețurilor sunt posibile 🌞 —» Sandu GRECU
07:27:47MAI ÎN GLUMĂ, MAI ÎN SERIOS —» Leo Butnaru
06:57:00Fan Zimbru, deputat și fondator de club de fotbal. Sergiu Lazarencu despre stadionul național, Irina Rimes și Plaha 🔥🔥🔥 —» Sandu GRECU
06:40:00Republica Moldova face pași concreți pentru alinierea stațiunilor balneoclimaterice la standardele UE, cu sprijinul experților din România 👍 —» Sandu GRECU
05:27:09ÎNTRE PROZĂ ȘI YES-EU —» Leo Butnaru
06:46:34COPILUL ȘI LUMEA —» Leo Butnaru
05:39:58ABERAȚII TRUMP(ISTE) —» Leo Butnaru
05:05:26OMUL ȘI CARTEA —» Leo Butnaru
17:53:00Prograin Organic: agricultura ecologică din Republica Moldova cucerește piețele externe 👍 —» Sandu GRECU
07:33:59Wine run: Colinele Mircești 2026 —» Fine Wine
05:56:04DIN ȘAHUL LUMII, ȘAHUL VIEȚII —» Leo Butnaru
20:03:00Servicii sociale mai bune la Strășeni: Centrul de zi pentru persoane vârstnice „Răsărit” devine mai eficient energetic și mai accesibil ☀️ —» Sandu GRECU