Marea nedumerire naţională
![](http://4.bp.blogspot.com/_Zs_Kcnloq0U/SxpA5sFlYoI/AAAAAAAAAyw/rrP03Z6vvVs/s320/nedumerire+whiteman's+blog.jpg)
În altă ordine de idei, situaţia în Moldova e ceva mai clară. Întrebarea nu e pe cine alegem, ci dacă alegem şi mai ales când o facem? O întrebare care nu ar fi existat dacă parlamentarii noştri (ţin să precizez - de toate culorile) nu ne-ar fi furat în 2000 dreptul de a ne alege preşedintele. Toată lumea aşteaptă ce vor face comuniştii. Se vor găsi sau nu cei 8 trădători salvatori? Situaţia din Moldova e similară cea în care un vapor ia apă în largul mării, iar echipajul se bate pentru postul de căpitan. Peste ce veţi conduce, dragi politicieni, dacă echipajul vă va muri de foame sau dacă toţi vor fugi „rupând pământul” cu bărcile de salvare? Oare nu ar fi cazul să vă opriţi şi să vă îndreptăm atenţia spre cei pentru care sunteţi voi acolo sus, la conducere. Întreb şi eu sau poate că îmi doresc prea mult, sau poate că ar trebui să urc în barca de salvare cât nu e prea târziu?
Sursa
2009-12-05 13:19:22