PSL se arată dezamăgit de cooperarea opoziţiei în consiliile raionale
Liderii Partidului Social Liberal se arată dezamăgiţi de modul în care se cooperează în cadrul consiliilor raionale unde s-au constituit majorităţi democratice. Această poziţie a fost expusă, astăzi, la o conferinţă de presă, de preşedintele PSL, Oleg Serebrian, şi secretarul generla al formaţiunii, Igor Klipii. Potrivit lui Serebrian, situaţia din raionul Rezina, unde, la alegerile noi de duminica trecută au câştigat comuniştii, ar putea să se repete şi în alte raioane, dar şi în 2009. Liderul social-liberalilor a amintit că în Rezina alegerile noi au fost organizate deoarece "din cauza încăpăţânării unor colegi de opoziţie (a dat de înţeles că e vorba de AMN) nu s-a putut alege un preşedinte al Consiliului raional".Serebrian a mai afirmat că în unele raiona, unde opoziţia are majoritatea, situaţia se agravează. "Majorităţile democratice sunt debusolate. Multe funcţii rămân neocupate. Unii reprezentanţi ai opoziţiei spun că ar putea să blocheze activitatea consiliilor şi să fie organizate alegeri noi", susţin social-liberalii, care au precizat că majoritatea problemelor le crează AMN-ul. Serebrian a subliniat în acest context faptul că liderul AMN, Serafim Urechean "mereu atacă PSL, PPCD şi PD, chiar dacă sunt în alianţe la nivel raional".
Pentru a salva situaţia, PSL a propus semanarea unui acord de principii la nivel naţional între liderii partidelor de opoziţie, prin care se va propune o programă de activitate pentru majorităţile democratice din consiliile raionale. De asemenea, ei propun un moratoriu "pentru cel puţin un an" în care opoziţia se va obliga să nu se atace reciproc.
În ce priveşte situaţia după alegerile parlamentare din 2009, Oleg Serebrian şi-a exprimat speranţa (deşi iniţial a început cu temerea, dar s-a corectat) ca opoziţia să nu repete soarta ADR-ului. /Dacă se comporta şi mai departe în aşa fel, atunci.... repetarea istoriei este garantată/
Liderii PSL au vorbit şi despre o posibilă formulă de participare la alegerile parlamentare din 2009 împreună cu PD.
Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!
Sursa
2007-11-13 12:02:03