Se simt primele efecte practice ale activităţii Agenţiei anti-monopol
Zilele acestea staţiile PECO au majorat din nou preţul la combustibil cu peste 10%. Surprinzător a fost altceva. Staţiile PECO au majorat preţul nu simultan, peste noapte, şi nu cu exact aceeaşi mărime, cum au făcut-o mereu până acum. Majorările au fost efectuate timp de trei zile consecutiv, cu o diferenţiere de 1-3 bani per litru. Aceasta s-a întâmplat după ce Agenţia Naţională pentru Protecţia Concurenţei a început să verifice activitatea imprtatorilor de petrol în ce priveşte coordonarea stabilirii preţului, de către un "cartel". Deja e ceva bun în activitatea Agenţiei anti-monopol.Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!
Sursa
2007-11-12 15:48:03