Ambasadorul Moldovei în SUA a informat Congresul american despre impactul negativ pe care-l are prezenţa militară rusă în ţara noastră

La 5 noiembrie curent, Comisia Congresului SUA pentru Securitate şi Cooperare în Europa (Comisia Helsinki) a iniţiat audierile cu genericul „Securitatea Secolului XXI în Regiunea OSCE”, în cadrul cărora a fost abordată problematica ratificării Tratatului privind Forţele Armate Convenţionale în Europa (Tratatul FACE) în contextul onorării de către Federaţia Rusă a angajamentelor de evacuare a trupelor, armamentului şi muniţiilor de pe teritoriul Republicii Moldova şi Georgiei.

În cadrul audierilor au prezentat rapoarte David Kramer, Adjunctul Asistentului Secretarului de Stat al SUA pentru probleme euro-asiatice, Daniel Fata, Adjunctul Asistentului Secretarului Apărării al SUA, responsabil de dosarele Europa şi NATO, Nicolae Chirtoacă, Ambasadorul Republicii Moldova în Statele Unite ale Americii, şi Vasil Sikharulidze, Ambasadorul Georgiei in SUA.

În prezentările lor, oficialii americani au informat membrii Comisiei Helsinki despre acţiunile întreprinse de către administraţia americană în scopul determinării Federaţiei Ruse de a renunţa la eventuala suspendare a participării acestei ţări la Tratatul FACE Adaptat. Raportorii au subliniat poziţia consolidată a SUA în ceea ce priveşte respectarea necondiţionată de câtre Federaţia Rusa a angajamentelor asumate în cadrul summitului OSCE din 1999 de la Istambul de a-şi retrage integral şi în termeni restrânşi prezenţa militară de pe teritoriul Republicii Moldova şi Georgiei.

La rândul său, Ambasadorul N. Chirtoacă a prezentat poziţia Republicii Moldova privind căile de consolidare a securităţii şi stabilităţii în zona de responsabilitate a OSCE, subliniind necesitatea stringentă de a intensifica eforturile comunităţii internaţionale în soluţionarea aşa numitelor „conflicte îngheţate” in strictă conformitate cu normele şi valorile dreptului internaţional. Ambasadorul moldovean a informat membrii Comisiei Helsinki despre impactul negativ al prezenţei militare ruse în contextul eforturilor Moldovei de a asigura reintegrarea teritorială, de a promova reformele economice şi democratice. In acest context, a fost menţionat că legislativul moldovean va iniţia procedura ratificării Tratatului FACE Adaptat doar după retragerea deplină, necondiţionată şi transparentă a forţelor armate ale Federaţiei Ruse de pe teritoriul Republicii Moldova.

Membrii Comisiei Congresului SUA au audiat cu atenţie prezentările vorbitorilor, adresând mai multe întrebări pentru a elucida situaţia în domeniul securităţii şi stabilităţii şi a clarifica rolul OSCE în rezolvarea problemelor stringente cu care se confruntă ţările din regiunea respectivă a Europei.

Comisia Helsinki a S.U.A. monitorizează implementarea convenţiilor, semnate la Helsinki în 1975, şi este alcătuită din câte 9 membri ai ambelor camere ale legislativului american, precum şi de câte un reprezentant al departamentelor de Stat, Apărării şi Comerţului.


Serviciul de presă al MAEIE

Expuneţi-vă părerea despre acest material la rubrica "comentarii"!

Sursa
2007-11-07 10:02:17



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:13:00EMIL CONSTANTINESCU FAȚĂ ÎN FAȚĂ CU SCRIITORII —» Leo Butnaru
18:29:48Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
03:27:00ORAȘUL GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ PE... DON / Jurnal 19.IX.2015 —» Leo Butnaru
22:24:54Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
12:21:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:46:00MARE-MIC FOTBAL: BRAZILIA – GERMANIA 1-7! Jurnal / 9.VII.2014 —» Leo Butnaru
17:22:37Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
16:03:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
10:56:00Cum ne salvăm în caz de incendiu – sfaturi esențiale pentru toate situațiile —» Eleonora Lisnic în versuri
09:39:00Energocom a semnat un contract pe 3 ani cu OMV Petrom pentru livrarea de gaze naturale din Marea Neagră —» Eleonora Lisnic în versuri
05:33:00DIN POEMELE RECENTE —» Leo Butnaru
18:41:09Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
14:59:33Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
13:45:40Din loc, de pe loc, în loc de – câte fețe are cuvântul „loc”? (2) —» Moldova Creștină
12:10:54Premieră: spumant Orange —» Fine Wine
09:29:00ȘEICUL ȘI SÂNGELE SEMIT. SAU INVERS, SĂ NU SE SUPERE NIMENI —» Leo Butnaru
22:27:30Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
20:26:57Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:52:41Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
19:50:36Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
05:36:59Start admitere in clasa a 5-a, anul de studii 2025 -2026 —» Liceul Teoretic “Mihail Sadoveanu”, Călăraşi
05:33:36Start admitere in clasa V-a, anul de studii 2025-2026 —» Centrul Comunitar Instruire, Acces Informaţie Călăraşi
05:22:00LA PLECAREA LUI VLADIMIR BEȘLEAGĂ —» Leo Butnaru
23:58:50Fără Titlu —» Путепроводные Заметки
18:27:23©️ Smerenia unui om mare —» Licurici de suflet