Fotolia V2

Fotolia.com unul dintre cele mai mari bankuri de fotografii şi imagini caracterizat prin liberalitatea sa faţă de acceptarea fotografiilor, rapidiatatea aprobării (de obicei cîteva ore), dar şi prin erorile dese a paginii web, face o încercare de a rezolva problemele sale tehnice şi competitive. Versiunea a doua promisă de multe ori şi tot de atîtea ori amînată în sfîrşit a apărut pe pagina a site-ului. Shimbările principale sunt: reînnoirea scripturilor, ce trebuie să ducă la mărirea vitezei şi stabilităţii paginii; scoaterea licenţei Exclusive Buy Out, care nu aducea mult folos; în schimb a apărut licenţa Small Standard RF care a mutat preţurile celorlalte licenţe cu o treaptă mai sus, deci devenind mai scumpe fofografiile de mărimi mai mari, aşa se presupune de crescut venitul fără a ridica preţul a unui credit (acum e 1$); principalul pentru mine este aceea ca Fotolia a început să primească imagini vectoriale în formatul SVG, care atomat se vînd şi în format de rastru (JPEG) la preţuri mai mici. Mai jos este arătat tabelul preţurilor, ca de obicei fotograful primeşte de la 33% la 66% din preţ :(

Exclusive

PhotographerMaximum Sales Price
RankingCommission %S
Standard
M
Standard
L
Standard
XL
Standard
XXL
Standard
VectorsExtended
White5012345520
Bronze522468101050
Silver54369121515100
Gold564812162020150
Emerald5851015202525200
Sapphire60102030405050200
Rubis62153045607575200
Diamond6420406080100100200

Non exclusive

PhotographerMaximum Sales Price
RankingCommission %S
Standard
M
Standard
L
Standard
XL
Standard
XXL
Standard
VectorsExtended
White3312345520
Bronze3512345550
Silver37123455100
Gold39123455150
Emerald4124681010200
Sapphire43369121515200
Rubis454812162020200
Diamond4751015202525200

Sursa
2007-06-17 11:13:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

21:52:32Expoziție de Mark Verlan la București —» Curaj.TV | Media alternativă
20:07:59Protest la aniversarea începutului invaziei ruse în Ucraina —» Curaj.TV | Media alternativă
20:01:16Despre Macarena feministă și impactul ei —» Curaj.TV | Media alternativă
01:04:15Poemul total versus Cartea de poezie —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:31:49CIREȘE AMARE... —» Andrei LANGA. Blogul personal
22:42:35NOEMĂ —» Andrei LANGA. Blogul personal
15:44:19Stai si aștepți... —» Andrei LANGA. Blogul personal
18:03:42Hot Off the Press: New WordPress.com Themes for February 2024 —» costica
11:08:19Ministrul Culturii – în vizită la biblioteca din Negurenii Vechi —» BPR Ungheni's Blog
22:49:30IMN FURNICARULUI —» Andrei LANGA. Blogul personal
20:42:46Protest la ambasada rusă după omorîrea lui Navalny în închisoare —» Curaj.TV | Media alternativă
20:18:51Se spală podul Eroilor cu detergent dubios —» Curaj.TV | Media alternativă
20:15:29Vînătorul de bătrîni, investigație Recorder —» Curaj.TV | Media alternativă
19:01:19Muncitorii poluează chiar la poliția de sector —» Curaj.TV | Media alternativă
14:16:35IARNĂ —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:09:59DIN POEZIA FRANCEZĂ A SEC. XX —» Leo Butnaru
05:24:313 Motive Pentru Care Să Nu Te Muți în America —» DOINITSA BLOG
21:45:31APUS —» Andrei LANGA. Blogul personal
21:41:34POEM PERICULOS —» Andrei LANGA. Blogul personal
21:40:47Ce mult ai lipsit... —» Andrei LANGA. Blogul personal
21:09:02OCHI —» Andrei LANGA. Blogul personal
19:18:05168 de ani de la dezrobirea romilor din Țara Românească —» Curaj.TV | Media alternativă
17:36:34Small Changes, Big Impact: A Look at What’s New In the WordPress Editor  —» Ştefan Grigoriţa
10:58:51Bârna din ochiul șarlatanului. Sau despre cum și-au luat moldovenii un pumn în figură și au început să vadă mai bine —» Nicolae Federiuc
09:46:01Idei cu scîntei în Agora despre Romi, Români și Cioran —» Curaj.TV | Media alternativă