Fotolia V2

Fotolia.com unul dintre cele mai mari bankuri de fotografii şi imagini caracterizat prin liberalitatea sa faţă de acceptarea fotografiilor, rapidiatatea aprobării (de obicei cîteva ore), dar şi prin erorile dese a paginii web, face o încercare de a rezolva problemele sale tehnice şi competitive. Versiunea a doua promisă de multe ori şi tot de atîtea ori amînată în sfîrşit a apărut pe pagina a site-ului. Shimbările principale sunt: reînnoirea scripturilor, ce trebuie să ducă la mărirea vitezei şi stabilităţii paginii; scoaterea licenţei Exclusive Buy Out, care nu aducea mult folos; în schimb a apărut licenţa Small Standard RF care a mutat preţurile celorlalte licenţe cu o treaptă mai sus, deci devenind mai scumpe fofografiile de mărimi mai mari, aşa se presupune de crescut venitul fără a ridica preţul a unui credit (acum e 1$); principalul pentru mine este aceea ca Fotolia a început să primească imagini vectoriale în formatul SVG, care atomat se vînd şi în format de rastru (JPEG) la preţuri mai mici. Mai jos este arătat tabelul preţurilor, ca de obicei fotograful primeşte de la 33% la 66% din preţ :(

Exclusive

PhotographerMaximum Sales Price
RankingCommission %S
Standard
M
Standard
L
Standard
XL
Standard
XXL
Standard
VectorsExtended
White5012345520
Bronze522468101050
Silver54369121515100
Gold564812162020150
Emerald5851015202525200
Sapphire60102030405050200
Rubis62153045607575200
Diamond6420406080100100200

Non exclusive

PhotographerMaximum Sales Price
RankingCommission %S
Standard
M
Standard
L
Standard
XL
Standard
XXL
Standard
VectorsExtended
White3312345520
Bronze3512345550
Silver37123455100
Gold39123455150
Emerald4124681010200
Sapphire43369121515200
Rubis454812162020200
Diamond4751015202525200

Sursa
2007-06-17 11:13:00



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

06:38:19E mult sau puțin o casă nouă de peste 600 de mii de Euro pentru ministrul economiei? —» un alt blog
05:51:27Horizon Capital (Purcari) și prietenii lor lituanieni vor să vândă MAIB. Îi ajută Gavriliță și #năPASta —» un alt blog
04:59:26În loc de teren de sport multifuncțional – Parcare pentru Medpark! Îi e în cot guvernului de sănătatea fizică… —» un alt blog
20:08:21Alegerile din Italia, explicate —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
19:31:54CFR la 150 de ani se laudă cu vechituri —» Curaj.TV | Media alternativă
12:17:43Ce face ”specialistul” pe delapidări Vitalie Perciun printre consultanții Agenției Proprietății Publice? —» un alt blog
12:10:34Câți bani din conturile lui Spînu sunt, de fapt, ai lui Vlad Filat…? —» un alt blog
10:27:43Proiectul Instituţional ,,Memori@ Locală” —» Biblioteca Publică or.Rîşcani
18:42:38Protest la București pentru drepturile animalelor #exclusiv —» Curaj.TV | Media alternativă
11:43:22Bullet Train. Sună mai bine ca Trenul Asasinilor. —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
09:31:03casatoria fictivă ca strategie de supraviețuire —» blog cultural
08:27:16despre poliția moldovenească doar de rău —» blog cultural
08:25:53Andrei și Ilinca – Plouă (cover Holy Molly x Tata Vlad) —» Andrei Albu - omul alb cu gînduri negre
07:34:15despre vot în bătaia puștii —» blog cultural
23:18:39Top Gun: Maverick —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
15:38:28Bio verzii —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:04:11„Copiii de pe Volga” de Guzel Iahina —» Sunt MAMĂ!
11:49:57Primarul Ciucu a venit la protestul din Prelungirea Ghencea —» Curaj.TV | Media alternativă
10:42:32Am pledat împotriva intimidării aleșilor locali —» Curaj.TV | Media alternativă
10:28:09Vrem lărgirea și civilizarea prelungirii —» Curaj.TV | Media alternativă
19:24:05Cică a vorbit cu mai mulți membri de Guvern la Cahul —» Curaj.TV | Media alternativă
18:40:52Poveste origami de la o copilă refugiată (ru) —» Curaj.TV | Media alternativă
17:59:37Popă cu copii în portbagaj la Voluntarii Bucureștilor —» Curaj.TV | Media alternativă
07:34:31Oare suntem gata să repetăm istoria cu ”inimă mare” pentru refugiații ruși? —» blog cultural
06:02:55Radu Pila: Sincer și necenzurat, despre ”sindromul BMW”, chip tuning și... —» Сажевые фильтры (DPF/ FAP). Чип тюнинг. Теория, практика.