Comisia Europeană a prezentat raportul de activitate pentru 2008

Comisia Europeană a prezentat, miercuri, 4 martie, raportul de activitate pentru 2008. În partea introductivă a documentului se spune că anul 2008 a fost un an marcat de numeroase provocări importante, la care statele membre și instituțiile au dat răspunsuri comune. Criza financiară internațională, schimbările climatice sau diversele conflicte internaționale au făcut obiectul unei reacții europene rapide și eficiente, care a plasat adesea Uniunea într-o poziție de prim-plan pe scena politică internațională. Procesul de ratificare a Tratatului de la Lisabona, încetinit ca urmare a rezultatului negativ al referendumului irlandez din primăvară, a fost relansat cu ocazia Consiliului European din decembrie. Criza financiară, care a debutat în 2007 pe piața americană a împrumuturilor ipotecare cu nivel ridicat de risc, a provocat o perturbare majoră și în creștere, afectând întregul sistem financiar mondial, înainte de a fi resimțită pe piețele europene în septembrie.

La 3 decembrie, Comisia a adoptat o comunicare privind Parteneriatul estic cu țările Europei de Est, în care evocă aprofundarea relațiilor Uniunii Europene cu Armenia, Azerbaidjan, Belarus, Georgia, Moldova și Ucraina, ceea ce ar putea implica o eventuală semnare a unor noi acorduri de asociere care să includă în special acorduri de liber schimb.

Ca urmare a conflictului deschis care a izbucnit în Georgia în luna august, Consiliul European a convocat o reuniune extraordinară la 1 septembrie, la Bruxelles. Acesta a condamnat decizia unilaterală a Rusiei de a recunoaște independența Abhaziei și a Osetiei de Sud și a constatat cu îngrijorare impactul crizei asupra întregii regiuni. Consiliul European a subliniat, de asemenea, necesitatea de a sprijini cooperarea regională și de a consolida relațiile Uniunii Europene cu vecinii săi din est, în special prin dezvoltarea „Sinergiei Mării Negre” și prin crearea unui nou „Parteneriat estic”.

Reportul are şapte capitole:

Capitolul I - Cadrul politic și economic general
Secțiunea 1 - 1.1. Îmbunătățirea procesului legislativ
Secțiunea 2 - 1.2. Strategia de comunicare
Secțiunea 3 - 1.3. Tratatul de la Lisabona
Secțiunea 4 - 1.4. Criza financiară internațională
Capitolul II - Obiectivul prosperităţii
Secţiunea 1 - 2.1. Mediul economic și social
Secțiunea 2 - 2.2. Pârghiile prosperității
Capitolul III - Obiectivul solidarității
Secțiunea 1 - 3.1. Consolidarea coeziunii economice și sociale
Secțiunea 2 - 3.2. Solidaritatea cu generațiile viitoare și gestionarea resurselor naturale
Secțiunea 3 - 3.3. Promovarea valorilor comune în cadrul Uniunii Europene
Capitolul IV - Obiectivul securității și libertății
Secțiunea 1 - 4.1. Spațiul european de libertate, securitate și justiție
Secțiunea 2 - 4.2. Gestionarea riscurilor
Capitolul V - Europa în lume
Secțiunea 1 - 5.1. Relațiile de proximitate
Secțiunea 2 - 5.2. Prezența Uniunii Europene în economia mondială
Secțiunea 3 - 5.3. Contribuția la solidaritatea internațională
Secțiunea 4 - 5.4. Contribuția la securitatea în lume
Secțiunea 5 - 5.5. Cooperarea multilaterală
Capitolul VI - Viața instituțiilor, organismelor și agențiilor
Capitolul VII - Buget și activități financiare

Varianta română a raportului îl puteţi găsi aici.

Expuneţi-vă părerea despre acest material la secţiunea "comentarii"!

Sursa
2009-03-05 12:28:22



Comenteaza





Ultimele 25 posturi adăugate

05:17:00JURNAL —» Leo Butnaru
17:40:00Republica Moldova își prezintă sectorul IT în Germania și promovează noi parteneriate tehnologice 🛰️ —» Sandu GRECU
16:58:00Drum deschis spre carieră: UTM și AMALT semnează un parteneriat pe 5 ani pentru studenți 🧑‍🎓 —» Sandu GRECU
10:35:00Cum pot comunitățile utiliza eficient energia și face economii pe timp de iarnă și vară? —» Sandu GRECU
10:20:00Utilizăm energia eficient - soluții de eficiență energetică în gospodărie —» Sandu GRECU
08:13:07Mundus Vini: un vin surpriză ia titlul „Best of show Moldova sparkling” —» Fine Wine
07:09:00DIN POEZIA ITALIANĂ —» Leo Butnaru
17:59:00DIALOG DESPRE ARTA TRADUCERII —» Leo Butnaru
07:32:02Arhitectura unui brand personal sau profesional: între substanță, diferențiere și încredere —» Efrosnatalita’s Blog
06:08:00DIN COSMOGRAME —» Leo Butnaru
21:41:54Industria calului în galop —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
18:50:24Vai sărmana turturică… adăpostită la Purcari! —» Fine Wine
11:55:26Mărțișor, 2026 —» CHIŞINĂU MUZICAL | Blogul Bibliotecii de Arte "Tudor Arghezi"
06:09:00VIN SĂRBĂTORILE —» Leo Butnaru
06:39:00DIN POEZIA LUMII —» Leo Butnaru
07:42:00Женское счастье. —» Александр Ищенко - Размышления
06:38:00MINISTERUL... MISTERIULUI —» Leo Butnaru
07:09:00Alone —» Andrei LANGA. Blogul personal
06:15:00REFLECȚII —» Leo Butnaru
17:18:00Calea Lactee —» Andrei LANGA. Blogul personal
07:24:00DIN POEZIA EUROPEI —» Leo Butnaru
12:24:29Bastus si Gerula —» APort | "Pentru un român care știe citi, cel mai greu lucru e să nu scrie." I.L. Carag
13:16:00Haină —» Andrei LANGA. Blogul personal
11:57:00Antarctida —» Andrei LANGA. Blogul personal
05:25:00DIN POEZIA FRANCEZĂ —» Leo Butnaru