O majoritate ne-comunistă nu va aduce mari schimbări
Intro: Pentru că e la modă acum să scrii ceva politic, pentru că se apropie alegerile parlamentare, care au împărțit viața în RM în două (până și după alegeri)…
Titlul acestei postări e părerea mea (logic, nu? ). Deși se vor găsi multe voci care mă vor contrazice sau vor veni cu cele mai “mișto” contraargumente, știu că în adâncul sufletului sunt de acord cu fraza respectivă. (Și ca să fac o paranteză necesară: când zic o majoritate ne-comunistă, nu am în vedere că o vom avea. Eu cred că, oricât de puține procente ar lua pcrm – 30, 40, 49 – acesta va fi majoritar).
Sunt inutile “luptele” care au loc între partidele de opoziție (dezbaterile sunt necesare), dar mai ales între susținătorii acestora – PL, AMN, PLDM, PPCD, PD (și care mai sunt). Indiferent ce formațiune politică ar lua o majoritate de voturi, Dreptatea, Justiția și Adevărul nu vor păși pe meleagurile noastre.
În ciuda acestui fapt, eu voi merge la vot, pe 5 aprilie, și voi vota unul din aceste partide. Nu pentru că simpatizez vreunul sau îmi place sloganul. Pentru un singur lucru – nu mai vreau ca țara mea să fie condusă de un partid comunist. Mi-e rușine de acest fapt al istoriei.
Sursa
2009-03-04 01:32:53