“Vreţi o a doua Georgie?”
Asta a întrebat, în rusă, o femeie de vârsta a treia care trecea pe lângă Anatol Mătăsaru şi măgarul acestuia deghizat în haine de miliţian. Femeia n-a întrebat care-i motivul protestului, n-a vrut să audă nimic despre încălcarea drepturilor omului şi despre abuzul de putere în R.Moldova. Ea vroia doar să ne bage în cap ideea că dacă vom cere drepturi, mai ales dacă vom face acest lucru în public, să ne asumăm riscurile.
Ce fel de riscuri? Şantajul cu pieţele de desfacere pentru vinurile noastre sau şantajul cu gazele naturale în plină iarnă sau poate o nouă agresiune armată a Rusiei in Moldova? - asta ştiu că sunt în stare să facă.
Iată că generalul de miliţie, violator de legi şi de drepturi cetăţeneşti, şi-a găsit avocaţi printre cetăţenii “simpli” ai acestei ţări. Sunt curios, cine sunt cetăţenii care au dus-o atât de bine sub papucul lui voronin încât se simp obligaţi să le reproşeze ceva persoanelor care-şi cer drepturile în stradă?
Sursa
2009-03-03 17:49:36