Tânărul şi societatea.
Ultima zi a lunii februarie a fost o mare pricină de bucurie pentru Biserica “Isus Salvatorul” şi pentru mulţi tineri din alte biserici din Comunitatea Chişinău. Sâmbătă 28 februarie, s-a desfăşurat tradiţionala întrunire de tineret pe comunitate la care au participat peste trei sute de tineri.
În program au fost implicaţi: grupul de laudă şi închinare şi grupul teatral “Adorama” a bisericii gazdă. Ne-a bucurat foarte mult prezenţa tinerilor de la bisericile penticostale din Chişinău. Iar grupul muzical “Consens” de la biserica “Filadelfia” a participat în program. Mesajul biblic a fost predicat de fratele Valeriu Ghileţchi, episcopul Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova, şi pastor a bisericii “Isus Salvatorul”. După mesajul inspirat din cartea Faptele Apostolilor, fratele Valeriu a împărtăşit tinerilor mărturia personală. Întrunirea s-a încheiat cu un timp de “întrebări şi răspunsuri”. La conferinţă au participat tineri din diferite regiuni a ţării nu doar din comunitatea Chişinău.
Întrunirile de tineret pe comunitatea Chişinău, sunt un obicei frumos care ne adună la părtăşie cu Domnul şi unul cu altul. Deja mai mulţi ani la rând în fiecare lună, doar cu mici excepţii, tinerii din diferite biserici se adună împreună să se închine şi să laude pe Dumnezeul nostru Atotputernic. Următoarea întrunire pe comunitatea Chişinău, va avea loc pe 28 martie 2008 în incinta bisericii “Isus Salvatorul”, la care este invitat şi tânărul interpret de muzică creştină din România, Adi Gliga.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=doinitabejenaru.wordpress.com&blog=1762558&post=1256&subd=doinitabejenaru&ref=&feed=1)
Sursa
2009-03-02 15:04:35