Un imperiu cu numele Republica Moldova
Un imperiu cu numele Republica MoldovaAfacerile Clanului Voronin
În 2007, în unul dintre puţinele interviuri acordate presei de la Chişinău, Oleg Voronin, fiul preşedintelui R. Moldova, nega orice învinuiri precum că el ar folosi poziţia tatălui său în scopuri personale. Se vorbeşte ba că eu aş fi acela care scoate din circuitul urban microbuzele ca să le înlocuiesc cu autobuzele "mele", ba că am achiziţionat deja "Andy's Pizza", "Supraten" sau "Daac-Hermes". Aiureli... Sunt gata să dezavuez şi să contracarez cu toata energia orice tentativă de business tâlhăresc care se vrea făcut în numele meu sau, mai exact, al tatălui meu". Tot atunci, Oleg declara că, "probabil, unora le convine să-mi creeze o "faima" de tâlhar de drumul mare, să mă defăimeze nu atât pe mine, cât pe tatăl meu". Şi totuşi, e ceva putred în Danemarca noastră - mai exact, a familiei noaste prezidenţiale. Dovadă şi seria de articole pe care vi le propunem în continuare.
Nu pretindem că am reuşit să scoatem la lumină întreaga «listă de merite» a familiei prezidenţiale din RM. Dimpotrivă, suntem convinşi că faptele înşiruite în aceste articole reprezintă doar vârful aisbergului şi că numărul şi grandoarea afacerilor operate de Oleg Voronin, sub oblăduirea protectoare a tatălui său, este mult mai mare. Indiferent de numărul acestora, însă, un lucru e cert: comunistul nr. 1 al Moldovei este, de fapt, cel mai mare capitalist al acestei ţări. ...
Sursa
2009-03-02 10:52:40