“Caravela Măgarului” fără incidente, la Bălţi
Poliţia moldovenescă pare să se domesticească. Am dedus ideea cel puţin din lipsa de reacţie a autorităţilor, care se manifestau virulent până acum, interzicând orice protest din faşă. Sau poate că manifestaţiile stradale ale lui Anatol Mătăsaru au fost intens mediatizate, ajungâng chiar şi în presa internaţională, şi de aceea a început să se bucure de un tratament privilegiat, dar cert e că angajaţii MAI nu i-au sistat ultimele acţiuni de protest, nu i-au sechestrat purceluşul şi măgarul şi nu l-au reţinut nici pe el ca să-i intenteze un dosar administrativ.
Astăzi, “Caravela Măgarului” şi-a făcut cunoscut mesajul, fără incidente, mai întâi în localitatea Sărăteni, apoi la Teleneşti, ca în cele din urmă să se oprească la Bălţi, unde originalul protestatar şi echipa sa au manifestat în voie, de parcă nu s-ar fi aflat în RM, ci într-o democraţie veritabilă.
Intrăm în normalitate, vom avea şi noi parte de democraţie sau e doar o linişte amăgitoare, de dinaintea furtunii?
Sursa
2009-03-01 13:14:50