Vlad Filat: “Să redăm cetăţeanului sentimentul de justiţie, siguranţă şi echitate”
Costin Lazăr, www.timpul.md- Domnule Filat, apărarea drepturilor omului este o temă principală în acţiunile Partidului Liberal Democrat din Moldova. Este vorba de o opţiune programatică prioritară sau o particularitate a echipei liberal-democrate?
- Suntem un partid în opoziţie clară faţă de actuala guvernare şi e de datoria noastră să reacţionăm la toate încălcările pe care puterea le comite. Cu atât mai mult că ele afectează grav drepturile şi interesele cetăţeanului. Constatăm că administraţia comunistă a distrus elementele de bază care, la sfârşitul anilor ‘90, puneau temelia statului de drept: separaţia puterilor, independenţa justiţiei, supremaţia legii. Atunci ne aflam la început de cale şi urma pas cu pas să construim un stat cu adevărat democratic în care drepturile şi libertăţile cetăţeanului să fie respectate.
Sursa
2009-02-27 09:34:16