Kairos-timpul oportun a lui Dumnezeu.
În perioada 15-21 februarie, Colegiului Teologic Pedagocig din Chişinău a găzduit seminarul de dezvoltare şi motivare la misiune “Kairos”, la care au participat 45 de misionari din Moldova.
Seminarul a fost organizat la iniţiativa reprezentanţilor misiunii Kairos din România, în colaborare cu Uniunea Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova. Este pentru prima dată când se desfăşoară în Moldova. În România activează de trei ani. Proiectul “Kairos” este un pla de dezvoltare a devotamentului misionar şi are drept scop: ” dezvoltarea Mişcării Misionare printre Bisericile Evanghelice Baptiste din Moldova”.
Timp de o săptămână, între ora 14 şi 20, cei 45 de misionari au petrecut un timp special înaintea Domnului, împreună cu cei şapte membri din echipa Kairos, România. Programul era compus din: timp de laudă şi închinare, seminare de studiu bilbic, rugăciune, părtăşie pe grupe şi prezentărea stării spirituale din întreaga lume prin diverse moduri, motivând la rugăciune.
Fiind la prima etapă în Moldova, echipa de organizatori a urmărit realizarea următoarelor obiective: Mişcarea de rugăciune “Mijlocim pentru lume” - care presupune fondarea grupurilor de rugăciune în mai mult de 50 % din toate bisericile din Moldova. Misiunea de scurtă durată - ce urmăreşte mobilizarea echipelor din bisericile mari pentru misiune de scurtă durată înăuntrul ţării noastre, cât şi în afară. Seminarele de educaţie misionară - are ca prioritate pregătirea cadrelor şi a materialului necesat pentru seminarele misionare. Şi Informarea misionară - care implică deshiderea şi reclamarea site-ului de misiune a UBCEB şi dezvoltarea altor metode de transmitere a informaţiei.
Adoua etapă a acestui proiect, care va avea loc în primăvara anului 2009, se vor dezvolta obiectivele etapei întâi care a avut loc şi se vor crea comitete misionare, ce se răspândesc prin diferite activităţi. Fiind în premieră pentru Moldova, la cursul Kairos au participat doar un număr restrâns de misionari. Următoarea destinaţie a echipei Kairos, România este Ucraina unde de asemenea vor desfăşura acest curs.
![](http://stats.wordpress.com/b.gif?host=doinitabejenaru.wordpress.com&blog=1762558&post=1234&subd=doinitabejenaru&ref=&feed=1)
Sursa
2009-02-26 17:37:20