Vacile Domnului
A mai apărut un număr al ziarului “Universitatea”, editat de studenţii de la Universitatea de Stat din Moldova. De data aceasta m-a impresionat în mod deosebit pagina studenţilor teologi şi articolul lor de fond despre sărbătorirea hramului Bisericii USM “Întâmpinarea Domnului”. Din spusele lor, sărbătoarea a fost cu adevărat măreaţă. Sute şi mii de enoriaşi, ctitiori, studenţi, dar şi profesori ai USM, inclusiv rectorul Gheorghe Ciocanu, au participat la Sf. Liturghie. S-au sfinţit lumânări care se aprind apoi cu prilejul anumitor sărbători, dar şi la anumite trebuinţe de genul ispitei, patimilor, desfrâului etc. Au mai fost aduse icoane şi moaştele a vreo trei sfinţi.
În continuare, autorul articolului ne informează că în biserica universităţii s-au spovedit şi împărtăşit peste 10 mii de studenţi. Într-adevăr, cifra este impunătoare. Recunosc sincer, pe mine m-a trecut cu fiori şi mi s-a uscat în gură la auzul (citirea) ştirii.
Mai jos, sub acest articol cutremurător, emoţionant prin sinceritatea sa, care ne arată încă o dată cât de însetat este tineretul moldav de credinţă, se aduc mulţumiri rectorului universităţii pentru sprijinul acordat şi promovarea valorilor moral-spirituale. Mai mult, onorabilului rector i-a fost conferit şi titlul ”Membru de Onoare” al ASCO.
Iac-aşa e la noi, în RM, învăţământul de elită. Utilul este combinat cu plăcutul. Iar la absolvire, avem parte de studenţi ca brazii: înalţi, viguroşi, musculoşi, care nu se îndoiesc de nimic şi bine potcoviţi spiritual. Adevărate vaci ale Domnului…
Sursa
2009-02-26 16:05:47