Satele noastre - ce-aţi făcut cu ele ?!
Nu voi comenta prea mult în articolul de azi. Voi lăsa imaginile să vorbească de la sine.
Zilele trecute am mers la ţară. Nu am mai fost de câţiva ani buni pe acolo, dar nici nu cred că mă voi mai aventura să merg prea curând. Pentru că e pe drept cuvânt o aventură!
În satul bunicii am ajuns cu dificultate. De la şoseaua principală, care trece pe lângă localitate, am intrat pe un drum de aproximativ 4 km ca să ajung la destinaţie. Am parcurs distanţa cu maşina în aproximativ 40 de minute! Şi asta din cauza gropilor multe şi îngrozitor de adânci.
Imaginile alăturate vorbesc de la sine. Cert este că acolo, în mod normal, numai cu cizme, căruţă sau tractor poţi să răzbaţi. Dacă nu mă credeţi priviţi mai jos.
[Arată ca slideshow]
Am rămas surprinsă şi de un alt aspect. Tineri sunt puţini. Cei din sat mi-au spus că majoritatea localnicilor, partea aptă de muncă, a luat drumul străinătăţii. Rusia, Portugalia, Italia sau Spania sunt doar câteva dintre destinaţiile unde s-au îndreptat oamenii de aici.
Astfel, satul bunicii arată parcă mai bătrân. La propriu şi la figurat. Case părăsite sunt o mulţime. Lacăte mari şi grele atârnă pe la porţi.
Casa din poza alăturată, de exemplu, a fost moştenită de un tânăr de la părinţii săi. S-a căsătorit, a încercat să-şi întemeieze un cămin, dar, din lipsă de surse financiare, până la urmă a renunţat şi a ales să plece printre străini cu soţia şi copilul.
Per ansamblu, peisajul este unul dezolant.
[Arată ca slideshow]
Infrastructura rurală nu a înregistrat nici ea vreun progres. Urmele comunismului de altă dată sunt vizibile mai mult ca oricând.
Singurii care au mai contribuit la schimbare şi cărora le merge cât de cât mai bine sunt micii întreprizători. Să nu credeţi însă că înregistrează mari venituri. Nu, deloc.
Din spusele lor, am înţeles că şi pe ei i-a afectat criza, mai ales pe cei care şi-au început afacerea din banii primiţi sau împrumutaţi din afară, adică majoritatea. Aşadar, pe de o parte criza, iar pe de alta sărăcia. Combinate, cele două lovesc mai crunt ca niciodată.
[Arată ca slideshow]
Am stat de vorbă cu oamenii. În prespectiva alegerilor nu par prea optimişti, deşi spun că îşi doresc schimbarea. Despre cum se informează? Simplu. Şi-au cumpărat antene parabolice. Nu sunt una sau două casele pe care există asemenea antene, ci zeci. Prin urmare, oricât de mult s-ar strădui comuniştii să blocheze accesul la informaţie, manipularea cu Molodova 1 sau NIT nu mai merge. Oamenii găsesc oricum modalităţi spre accesul la informaţie, de care simt tot mai mult că au mare nevoie.
În concluzie, m-am întristat văzând această degradare materială, dar m-am bucurat să văd această schimbare de mentalitate.
Să sperăm că ea îşi va da roadele la 5 aprilie!
Mai jos, vă ofer, din galeria video a acestui blog, un reportaj realizat de mine la această temă. Titlul este: De ce fug moldovenii masiv peste hotare.
Sursa
2009-02-25 00:38:50