Preşedintele francez redevine popular pe YouTube
Nimeni nu putea presupune atunci că în doar câteva săptămâni, "Sarkozy" avea să ajungă un keyword extrem de popular pe YouTube, într-o înregistrare oferită de un post TV belgian în care cel de-al 23-lea preşedinte al Franţei apărea într-o ipostază similară unei suite de apariţii a defunctului preşedinte rus, Boris Elţân: Sarko era BEAT (după întâlnirea cu succesorul lui Elţân, Vladimir Putin)!
Nimeni nu putea presupune atunci că la câteva luni după, Sarko va reveni pe YouTube şi în paginile înfometate ale bloggerilor şi forumiştilor worldwide. De data aceasta, Nicolas a copiat un alt preşedinte, unul pentru care comunicarea cu jurnaliştii ia adeseori forme de stoluri de păsărici întinse peste un mojicism acceptat public, totuşi. Spre deosebire de Băsescu, el fiind "plagiatul", preşedintele francez s-a limitat în a-şi face ataşatul de presă imbecil: "Quel imbécile" în cadrul, de fapt, la începutul unui interviu pentru cei de la CBS, fără însă a sustrage careva obiecte gen telefon, microfon de la Lesley Stahl, jurnallista CBS pe care a lăsat-o bouche-bée şi întrebând care e problema, de fapt. Se pare că motivul ieşirii lui Sarko a fost o întrebare referitoare la divorţul acestuia de Cecilia.
Pe lângă întrebarea lui Stahl, o altă necunoscută rămâne şi adresarea lui Sarkoyz cu acel "Quel(le) imbécile". Unii au zis David Martinon, ataşatul de presă, era cel vizat, alţii că jurnalista CBS, iar cei din urmă, că, de fapt, Sarko a spus-o pentru el însuşi, acuzându-se de prostia de a accepta un interviu la CBS. Cine ştie!?!?!?
O altă inexactitate comisă de o parte din bloggeri e şi comparaţie repezită cu Băse. Se pare că la preşedinţii francezi încheierea interviurilor de manieră abruptă se poartă în ultimele 3 mandate. Ca să vă convingeţi aveţi alăturat un interviu al lui François Mitterrand pentru postul belgian RTBF din 1993.
Iar la final, un detaliu care face cumva relevant acest post pt BMDRO: Numele complet al fostei prime doamne a Franţei este Cécilia María Sara Isabel Ciganer Albéniz, ea având origini româno-iberice, cu un bunic român din Basarabia (mai exact din nord, acolo de la mine, din Bălţi) şi o mamă din Spania.
Sursa
2007-10-29 19:45:17