NIT-ul - după chipul şi asemănarea lui Guţă sau „Moldoveni de toate culorile – uniţi-vă!”
Faceţi cunoştinţă - personajul exotic din imagine se prezintă ca fiind Guţă de la Drochia şi are o emisiune, nicăieri în altă parte, decât la postul de televiziune pro-comunist NIT. „Guţa Show”, aşa se numeşte emisiunea de treizeci de minute pe care acest “moldovean” sadea o aduce în faţa telespectatorilor din întreaga republică la sfârşit de săptămână. Îmbrăcat în costum naţional, acest „Guguţă”, cum este numit de către vedetele autohtone, pe care le intervievează, nu ar părea atât de ridicol şi ar fi privit poate ca ceva original, aşa cum şi tinde, dacă nu ne-ar roade urechile la fiecare pas cu moldovenismul pe care îl promovează mai abitir ca orice adept al lui Stati!
Înţeleg că NIT este la un post de televiziune unde ideologia moldovenistă este în floare, dar chiar şi în cadrul emisiunilor de divertisment să faci propagandă de acest fel - mai ales prin intermediul cui?! - îmi pare dincolo de orice bun simţ! Să mă fac înţeleasă.
În emisiunea pe care am văzut-o prima dată, şi sunt sigură că şi ultima, „moldoveanul” nostru Guţă aborda vedetele autohtone şi le întreba dacă sunt înscrise sau nu pe pagina web odnoklasniki (n.n. – un fel de colegi sau facebook), un siteu ultra cunoscut în rândul celor din fosta URSS. În timpul discuţiei, prezentatorul, pentru exotism, intuiesc, strecura, fără nici o jenă, jargoane ruseşti, familiare prin partea locului, aşa cum ar fi „pricol” (în traducere ar fi „a glumi”), de exemplu, alături de expresii de genul „limba noastră moldovenească” sau laude continue de tipul „frumoasa limba noastră moldovenească” ş.a.m.d.
Ridicol la culme, acest urmaş al lui Ştefan cel Mare pe nume Guţă (domnitorul a avut el mulţi copii, dar nici chiar aşa!) probabil că nu înţelege în ce lume se învârte şi în ce postură caraghioasă se află. Desigur, puteţi spune că personajul este deosebit şi interesant, iar la televiziuni originalitatea contează. Da, dar şi originalitatea are limitele ei – la fel ca şi ideologia de partid.
Mă uitam şi mă găndeam: Cât de bine seamănă NIT-ul cu acest Guţă!… creat după chipul şi asemănarea televiziunii care îl foloseşte în fiecare săptămână.
p.s. Prezentatorii de culoare sunt prezenţi la posturi de televiziune în diferite ţări din est sau din vest şi asta nu e un lucru rău. Totuşi, Guţă „al nostru” rămâne ceva aparte prin rolul ideologic de promotor al moldovenismul care i-a fost stabilit de NIT. Pe când şi un „moldovean” chinez? Sau kirchiz? Sau neo-zeelandez?
„Moldoveni de toate rasele şi culorile – uniţi-vă!”
Sursa
2009-02-23 12:24:14