Lăsaţi bunicul să vorbească!
Aţi văzut vreodată să organizeze reprezentaţii PCRM întâlniri cu sătenii, în cadrul campaniei electorale? Da’ preoţi pro-comunişti aţi văzut?..
Eram duminică la ţară şi aşteptam să vină bunicul de la biserică. El, însă,a avut inspiraţia să se ducă direct după liturghie la o întâlnire cu reprezentanţii PL. A ajuns acasă în acelaşi moment când venea în vizită preotul.
Dialog amical, zâmbete, de ce nu, un păhărel de vin. Din vorbă-n vorbă, preotul ne zice că a fost recent decorat cu Crucea de Aur şi “îi doresc sănătate lui Voronin”… Mă gândeam ce o fi cu “Crucea de aur”, cui se acordă, că preotul nostru e şi foarte tânăr, şi ţine slujbe doar de un an în sat… Poate se acordă tuturor preoţilor în campania electorală?..
Bunicul l-a felicitat, însă, călduros, şi a început el să povestească. Ne zicea că sătenii merită o viaţă mai bună, că e revoltător faptul că oamenii sunt nevoiţi să plece peste hotare, lăsând pământul pârloagă. Comuniştii nu fac nimic pentru… Aici, şi preotul, şi mătuşa mea: “Ei, nu facem noi politică. Lasă, iaca Vladimir să facă politică.” şi s-au uitat la calendarul creştin de pe perete, cu poza Înalt Prea Sfinţitului Vladimir.
Când a plecat preotul, a putut bunica să zică: “Nu poţi tu, măi, tăcea, ai început să critici comuniştii? Nu ştii că preotul…” Ei, ştia bine bunelul, dar nu-i păsa deloc. “Toată viaţa am spus ce am vrut şi acum tot aşa o să fac.”
Şi bunica, şi mătuşa sunt împotriva comuniştilor, dar li se părea insolent să spui asta de faţă cu preotul, recunoscător comuniştilor pentru un premiu…
Sursa
2009-02-23 11:26:47