Oleg Brega - protestatar profesionist
Cine nu-l stie pe Oleg Brega? Pe Oleg Brega il cunosc in primul rand politistii, este “prietenul lor” a fost gazduit de militieni de nenumarate ori. Profesia lui Oleg Brega: protestatar. Protesteaza peste tot si impotriva tuturor. Il nemultumeste: cenzura, birocratia, comunistii, coruptia. Acum nu vreau sa-l laud nici sa-l judec, dar parerea mea sincera este ca omul este un pic ciudat. Il vedeti si in filmuletele de mai sus. Este adevarat, pe toti ne deranjeaza muzica prea tare din maxi-taxi, soferii care fumeaza. Cati dintre noi, insa, o sa-l filmam pe nenorocit, o sa ne certam cu el cat este drumul de lung si o sa ne caftim in vazul pasagerilor? Noi, nu. Oleg Brega, da - cu asta se ocupa. De aia ziceam ca este straniu.
A fost arestat de nenumarate ori de politie pentru proteste autorizate si neautorizate. A fost batut, injurat, scuipat - nu s-a lasat de profesia sa. Protesteaza in continuare. Am ras de ma doare burta privind filmuletele de mai sus. Una peste alta, ce as fi facut eu in cazul in care eram supus unei neghiobii similare? Probabil i-as fi facut o somatie, dar m-as fi limitat la asta. Lumea este plina de jegosi si needucati, mi-ar trebui o suta de vieti ca sa-i invat minte pe toti.
Sursa
2009-02-22 23:35:04